Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3

 
 
 
 

partnerzy

zobacz wszystkich partnerów ➦
 
 

Bóbr 2017 w kategorii Senior

Miło nam poinformować, że w XII Konkursie Informatycznym Bóbr w kategorii Senior nasi uczniowie zostali wyróżnieni zdobywając ponad 100 punktów na 120 możliwych do uzyskania.
Wyniki punktowe uczniów z kl. IV TI: Artur Haber 105 i Szymon Szafarczyk 104,75.

 W tegorocznym konkursie udział wzięło 4267 uczniów z 297 szkół ponadgimnazjalnych.

Szczegółowe wyniki można zobaczyć na stronie www.bobr.edu.pl.

Gratulujemy.

 •  

  Miło nam poinformować, że w XII Konkursie Informatycznym Bóbr w kategorii Senior nasi uczniowie zostali wyróżnieni zdobywając ponad 100 punktów na 120 możliwych do uzyskania. Wyniki punktowe uczniów z kl. IV TI: Artur Haber 105 i Szymon Szafarczyk 104,75. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Rok 2017 dobiegł końca, a wraz z nim (kolejne, a jakże..) "Święto Szaleńców" (Ci, którzy uważali na lekcjach, wiedzą "w czym rzecz"..). Na finiszu ubiegłego roku udało się nam zrealizować dwa skromne projekty: wyprawę w świat cyberpunku spod znaku "Blade Runnera" oraz udział w pierwszej debacie nt. geopolitycznej przyszłości Polski, między dwoma intelektualnymi gigantami: dr. J. Bartosiakiem i dr. L. Sykulskim.   Zobacz więcej »

   

   
 • 02
  sty 2018

  Finał projektu

   
   

  Dnia 21 grudnia 2017 r. odbyło się uroczyste zakończenie i podsumowanie II edycji projektu Wysokie kwalifikacje drogą do sukcesu, realizowanego w ramach projektu PO WER (Program Operacyjny – Wiedza, Edukacja, Rozwój)  Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego, programu Erasmus+. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 21 grudnia 2017r. o godzinie 12.00 odbędzie się w naszej szkole uroczyste zakończenie i podsumowanie programu unijnego Erasmus + (edycja PO WER ) na lata 2015-2017. Projekt dotyczy miesięcznych praktyk zawodowych, które nasi uczniowie odbyli w maju 2016 i 2017 roku w irlandzkich przedsiębiorstwach.   Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 9.12.2017  r. na Stadionie Śląskim odbył się I Świąteczny Basket na Śląskim. Do turnieju zgłosiło się 6 drużyn. Wyniki meczy między poszczególnymi drużynami przedstawiono poniżej. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Już 30 listopada  klasy pierwsze wsparte przez starszych kolegów z sukcesem szturmowały katowicki teatr Korez. „Kolega Mela Gibsona” nie zawiódł naszych nadziei i jak zwykle przysporzył Melpomenie nowych fanów. Ukoronowaniem akcji był desant pozostałych klas w dwóch rzutach – 7. i 8. grudnia. „Scenariusz dla trzech aktorów” to przedstawienie, które spodobało się wszystkim. Świadczyły o tym śmiechy, burzliwe reakcje, oklaski i przerzucanie się przez uczniów cytatami ze sztuki w drodze do domu.  Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 7 grudnia 2017 roku uczniowie naszej Szkoły tradycyjnie wzięli udział w Świątecznych Zawodach Łyżwiarskich dla szkół ponadgimnazjalnych. Ubieraliśmy Świętego Mikołaja, pokonywaliśmy slalom, ścigaliśmy się z prezentami oraz wzięliśmy udział w sztafecie. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 6 grudnia grupa uczniów kl. II ME pod opieką Pana mgr Mirosława Szromka wybrała się do Firmy NKT w Warszowicach.Firma NKT jest pionierem w branży kablowej od 1891r, a w chwili obecnej nadal proaktywnie spełnia stale rosnące globalne potrzeby w zakresie energii. Osiąga to dzięki wiedzy na temat przesyłu energii oraz efektywnej kosztowo produkcji na najwyższym poziomie technologicznym. Jest globalnym i uznanym dostawcą kompleksowych rozwiązań w zakresie kabli AC/DC.Uczniowie zapoznali się z technologią produkcji przewodów i kabli energetycznych niskiego napięcia. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  XVII Miejski Konkurs Poetycki o Złotą Jesienną Chryzantemę im. Haliny Kunysz odbył się - jak co roku - w naszym mieście. Wśród uczestników byli uczniowie liceów ogólnokształcących, jak i techników. Uczeń klasy 1 MI, Antoni Helbig, zaprezentował trzy wiersze inspirowane codziennym życiem, które zamieszczone zostały w okolicznościowym tomiku poetyckim zatytułowanym "W niciach babiego lata". Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W ramach projektu Monument of Friendship - ERASMUS + w dniach 27.11 - 01.12.2017 gościmy grupę uczniów i nauczycieli szkoły z Limburga. Przez tydzień będziemy wspólnie pracować nad projektem  pomnika, zwiedzać i integrować. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 23 XI 2017 roku uczniowie klas 1 TI, 1 MI, 1 E/I i 3 TI, wraz z opiekunami, mieli okazję obejrzeć monodram według scenariusza Tomasza Jachimka pt. Kolega Mela Gibsona. Odtwórca tytułowej roli, Dyrektor Teatru KOREZ, Mirosław Neinert, po raz kolejny wcielił się w rolę Feliksa Rzepki - artysty, który "ze szczytów sławy i popularności stoczył się na samo dno scenicznego niebytu". Jego sceniczna kreacja zachwyciła młodych odbiorców sztuki, a także nauczycieli, czego dowodem były ich naturalne reakcje tj. śmiech, liczne oklaski, czy wspólne śpiewanie i bitowanie. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W ostatnim czasie szkoła brała udział w mistrzostwach Chorzowa w piłce ręcznej juniorów. W dniu 24.10  nasza reprezentacja wygrała fazę grupową przeciwko: ZSGiU 20:4 oraz II LO 13:2. Następnie w dniach 14-15.11 uczestniczyliśmy w półfinałach, w których wygraliśmy przeciwko ZSTiO nr 4 z wynikiem 12:5 oraz IV LO 14:8, a także zremisowaliśmy z IX LO 10:10. W poniedziałek 20.11.walczyliśmy o tytuł Mistrza Chorzowa z III LO. Niestety nie udało nam się wygrać przeciwko trenującym szczypiornistom, a mecz zakończył się wynikiem 18:36. Nasza reprezentacja zajęła 2 miejsce w Chorzowie. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 20.11.2017 r. w Centrum Kultury Karolinka w Radzionkowie, odbyła się uroczystość wręczenia  stypendiów ufundowanych przez Prezesa  Rady Ministrów. Naszą Szkołę reprezentowali  Kinga Kaczmarek (3 Lab)  oraz  Sławomir Krzykała (4 TI), którzy wraz z prymusami innych szkół otrzymali te wyróżnienia z rąk wicekuratora Dariusza Domańskiego. W części artystycznej wystąpił  zespół Mały Śląsk z Radzionkowa, który wykonał tańce i piosenki śląskie. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 14 listopada lutego grupa elektryków i mechatroników, uczestnicząca w projekcie unijnym TECHNIKUM MECHANICZNO – ELEKTRYCZNE IM. NIKOLI TESLI SZKOŁĄ POZYTYWNEGO WYBORU realizowanym w naszej szkole, wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do firmy F&F w Pabianicach - lidera na rynku polskim i międzynarodowym w dziedzinie automatyki domowej i przemysłowej oraz instalacji inteligentnych. Pobyt w firmie okazał się świetną możliwością poznania procesu produkcyjnego wszystkich elementów asortymentu F&F, z jakiego korzystamy podczas zajęć na pracowniach maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych. Dzięki bardzo dobrej współpracy Naszej Szkoły z F&F zostaliśmy dodatkowo zapoznani z nowościami produktowymi sukcesywnie wprowadzanymi do sprzedaży w bieżącym roku. Uczestnicy oceniają wyjazd bardzo dobrze. Kolejne spotkanie z F&F już za 2 miesiące podczas kursów licencjonowanego instalatora systemu inteligentnego F&Home, jakie odbędą się w naszej szkole.  Zobacz więcej »

   

   
 •  

  13 listopada 2017 roku o godz. 9.00 szesnastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w szkolnym etapie XLII Olimpiady Języka Angielskiego. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu leksykalno-gramatycznego, składającego się z 8 zadań. Najlepszy wynik uzyskał Kamil Bujanowski z klasy III Lab. Gratulujemy! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  18 listopada jest obchodzony „Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach”. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na problem antybiotykooporności drobnoustrojów przy jednoczesnym braku nowych antybiotyków. Zobacz więcej »

   

   
 • 13
  lis 2017

  Bóbr 2017

   
   

  13 listopada punktualnie o godz. 12:00 jedenastu uczniów zaczęło zmagania w międzynarodowym konkursie informatycznym Bóbr - Senior. Zobacz więcej »

   

   
 • 13
  lis 2017

  EduEsportCup#2

   
   

  W ramach Śląskiego Festiwalu Nauki grupa uczniów  biorących udział w projekcie e-sportowym w naszej szkole utworzyła drużynę, która wzięła udział w rozgrywkach eliminacyjnych EduEsportCup#2 by MSI w Counter Strike: Global Offensive. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 08.11.2017 r. uczniowie klasy 4 MI oraz 3 MI  mieli możliwość zwiedzić Stadion Śląski wraz z całym zapleczem  tj. szatniami, gabinetami odnowy biologicznej, salkami konferencyjnymi, lożami VIP itp., a także mogli  zapoznać się z historią Stadionu,  który  został zbudowany w 1956 roku. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 7 listopada uczniowie klasy 3La/b zwiedzili Muzeum Martyrologii Auschwitz – Birkenau. Oglądając wystawy stałe w blokach KL Auschwitz, eksponaty zgromadzone w gablotach, zachowane baraki w KL Birkenau, młodzież w skupieniu wysłuchała informacji o największym hitlerowskim obozie koncentracyjnym z czasów II wojny światowej. Ta żywa lekcja historii skłoniła uczniów do refleksji na temat sensu wojny i wartości ludzkiego życia. Zobacz więcej »

   

   
 • 02
  lis 2017

  Programujemy robota!

   
   

  Od tego roku szkolnego pracownia mechatroniki wzbogaciła się o stanowisko robota wspomagającego UR 3 firmy Universal Robots. W poniedziałek odbyło się spotkanie z inżynierem firmy Encon-Koester, która jest przedstawicielem handlowym firmy UR w Polsce. W ramach szkolenia poznaliśmy budowę, bezpieczną obsługę oraz sposoby programowania robota. Efektem końcowym spotkania było samodzielne zaprogramowanie  ramienia  do przenoszenia elementów z taśmociągu do magazynu opadowego. Uczestnicy szkolenia zgodnie stwierdzili, że programowanie nie jest skomplikowane i już pojawiły się pomysły na wykonanie następnej aplikacji.  Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniach 28-29 października grupa 14 osób z klasy 2TiA wraz z wychowawcą i opiekunem wybrała się na wędrówkę po Beskidzie Śląskim. Wymagające warunki pogodowe nie przestraszyły uczestników wyprawy. Z Ustronia Polany czerwony szlak doprowadził ich do budynku dawnego schroniska zwanego dziś Gościńcem Równica. Po zakwaterowaniu wszyscy udali się na kolejny spacer do centrum Brennej (szlak zielony). Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 25 października uczniowie klasy 2Lab i 3Lab, o profilu prawnym, wzięli udział w spotkaniu z wice szefem Prokuratury Rejonowej w Chorzowie, Panem prokuratorem Cezarym Golikiem. Ponieważ znamy się "nie od dziś" i nasze relacje układają się znakomicie, w oczywisty sposób przełożyło się to na wysoki poziom merytoryczny środowych zajęć. Pan prokurator "zaserwował" nam na wstępie sporą dawkę wiedzy z prawa karnego, a następnie zabrał nas w fascynująca podróż po krainie zbrodni i występku. Obok rozpatrywania casusów, mieliśmy też okazję wziąć do ręki obszerny materiał dowodowy w postaci śladów osmologicznych, łomów, noży, broni "palnej", a nawet.. pętli wisielczych (których posiadanie przynosi ponoć.. szczęście..). Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W ubiegłym roku szkolnym złożyliśmy wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup nowych książek do biblioteki. Wniosek zaakceptowano i otrzymaliśmy wsparcie w wysokości 15000 zł (12000 dofinansowanie , 3000 zł wkład własny). W maju i czerwcu uczniowie i  ich rodzice mieli możliwość zgłaszania swoich propozycji poprzez i-dziennik czy też bezpośrednio do skrzynek w szkole. W lipcu i sierpniu nauczyciel bibliotekarz uzupełnił bazę książek o lektury i inne ciekawe pozycje. Listę nowych książek pozytywnie zaopiniował Samorząd Szkolny oraz Rada Rodziców. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 25 X  2017 r. uczniowie klas pierwszych TME im. Nikoli Tesli uczestniczyli w spotkaniu z ratownikami medycznymi, zorganizowanym przez reprezentantów drużyny harcerskiej, dotyczącym zasad udzielania pierwszej pomocy. Prelegent przypomniał uczestnikom  spotkania o polskim prawie, które nakłada na świadków zdarzenia obowiązek powiadomienia pogotowia ratunkowego  lub innych służb ratowniczych   o nagłym zagrożeniu zdrowotnym, a także udzielenia pierwszej pomocy. Główna część warsztatów dotyczyła prezentacji najważniejszych zasad związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, w tym oceny stanu ABCD, wywiadu SAMPLE, a przede wszystkim zabiegów resuscytacyjnych prezentowanych na fantomie. Organizatorzy spotkania uzmysłowili uczniom, jak ważne jest każde ludzkie życie.  Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Brawa dla naszych matematyków! Dnia 20.10.2017 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w X Nocnym Maratonie Matematycznym organizowanym przez Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej w Chorzowie. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 20 października w Naszej Szkole odbyło się szkolenie prowadzone przez Pana Zbigniewa Umańskiego - przedstawiciela firmy F&F Pabianice. Firma F&F produkuje automatykę domową i przemysłową oraz instalacje inteligentne. Uczniowie klas elektrycznych i mechatronicznych wzięli udział w szkoleniu z zakresu instalacji inteligentnych w budownictwie mieszkalnym. Temat cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, czego efektem będzie ponowna organizacja w naszej szkole szkolenia certyfikującego F&F dla naszych młodych elektryków. Zobacz więcej »

   

   
 • 20
  paź 2017

  Brenna jesienią

   
   

  Klasy 2Lab i 3Ti w dniach 18-20.10.2017 postanowiły  „złapać” trochę vit D i wyruszyły na wędrowny szlak Beskidu Śląskiego. Zobacz więcej »

   

   
 • 20
  paź 2017

  Wycieczka do Ostrawy

   
   

  Tradycją naszej szkoły jest, że uczniowie wyróżniający się w nauce oraz w pracy na rzecz społeczności szkolnej nagradzani są wyjazdem na wycieczkę fundowaną przez Dyrektora Szkoły. W tym roku była to Ostrava. Uczniowie zwiedzili interaktywny Świat Techniki  w Ostravie, gdzie mieli okazję zapoznać się z rządzącymi prawami fizyki, zobaczyć ciekawe zjawiska geofizyczne, poznać ciało człowieka w najdrobniejszych szczegółach oraz zgłębić tajniki powstania wszechświata. Druga część wycieczki to malowniczy Park Miniatur Miniunio. Wsród budowli znaleźli nawet obiekty z Polski, takie jak Żuraw  z Gdańska, Sukiennice w Krakowie czy Zamek Królewski w Warszawie.  Jeszcze tylko szybkie zakupy w centrum handlowym Karolinka i powrót do domu. Pogoda dopisała, humory też, wyjazd był bardzo udany. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 11 października 2017 r. odbyły się zawody dziewcząt w tenisie stołowym szkół ponadgimnazjalnych Chorzowa. Nie udało się nam zdobyć czołowego miejsca, ale nasze dziewczęta (Agata Pieczyk, Karolina Grudzień, Fabiola Wideł) rozegrały po 12 meczy, godnie reprezentując naszą Szkołę. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 17 X 2017 r. grupa uczniów i uczennic V LO, z klasy o profilu historyczno-prawnym, udała się na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie wzięła udział w spotkaniu z prof. Gustavo Piga, reprezentującym Uniwersytet Tor Vergata w Rzymie. Organizatorem spotkania był Pan dr hab. prof UŚ, Michał Kania, którego zaproszenie z radością przyjęliśmy, i za które serdecznie dziękujemy.   Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole został uczczony akademią, zorganizowaną przez klasę 2 TiA. W uroczystości brało udział grono pedagogiczne, uczniowie, emerytowani nauczyciele i byli dyrektorzy. Nie zabrakło także przedstawicieli rady rodziców oraz sponsorów szkoły. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 16.10.2017 r. odbyły się zawody z piłki nożnej juniorek w Chorzowie . W zawodach wzięły udział: Hellfeier Julia 1 Ti Zielińska Wiktoria 1 Ti  Apostoł Magdalena 3 Lab Mitka Karolina 3 Lab Pieczyk Agata 3 Lab Wideł Fabiola 4 Ti Durczok Weronika 2 Tia Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Rozpoczynamy rekrutację do projektu MONUMENT OF FRIENDSHIP, prowadzonego ze szkołą  Friedrich-Dessauer-Schule w niemieckim Limburgu. Do udziału zapraszamy uczniów III klas technikum naszej szkoły. Rekrutacja trwa do 27.10.2017 r. Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie się osobiście do koordynatora projektu- pana Tomasza Szromka. Zobacz więcej »

   

   
 • 08
  paź 2017

  BLIŻEJ HISTORII

   
   

  W ramach lekcji przybliżającej historię regionu i dzieje walk Ślązaków o przynależność do Polski w latach 1919-1921, klasa I MI pod opieką nauczyciela J. Kuligowskiego uczestniczyła w lekcji przeprowadzonej w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia krótkiego filmu prezentującego złożone losy mieszkańców Górnego Śląska oraz zapoznania się z bogatą ekspozycją muzealną. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wirtualna podróż tramwajem , w trakcie której należało rozpoznać historyczne miejsca i obiekty śląskich miast oraz wizyta w Atelier Fotograficznym.   Zobacz więcej »

   

   
 • 05
  paź 2017

  Zawody piłki nożnej

   
   

  Dnia 29 września 2017 roku uczniowie ZSTiO Nr 3 uczestniczyli w zawodach piłki nożnej na boisku przy ulicy Kościuszki. Zobacz więcej »

   

   
 • 01
  paź 2017

  Wycieczka do Pragi

   
   

  W dniach 27.09 - 29.09.2017 r. odbyła się trzydniowa wycieczka klas 3 La/b oraz 3 Mi do Pragi. Pierwszym punktem programu były odwiedziny w Świecie Techniki w Ostrawie, który znajduje się na terenie byłej huty żelaza. Mogliśmy poznać tajniki nauki, wykonując ciekawe doświadczenia oraz odwiedzić wiele wystaw tematycznych. Niektórzy z nas uczestniczyli w przedstawieniu teatralnymna temat powstawania światła z substancji chemicznych. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  30 września 2017 r. zakończono projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego). W jego ramach zmodernizowano dwie pracownie oraz zakupiono wyposażenie. Są to: pracownia sieciowych systemów operacyjnych i multimediów oraz pracownia mechatroniczno – elektryczna. Szczegóły projektu Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniach 26-28 września klasa 4 EL Naszego Technikum wzięła udział w biwaku żeglarskim, jaki odbył się w Harcerskim Ośrodku Wodnym w Poraju, który jest Licencjonowaną Szkołą Żeglarstwa Polskiego Związku Żeglarskiego. Pogoda dopisała. Uczniowie każdego dnia brali udział w zajęciach na wodzie i w wodzie. Pływanie na wiosłach, na żaglach i wpław - wszystko udało się zaliczyć:-) A wieczorami ognisko, kiełbaski i grillowanie. Wyjazd uważamy za bardzo udany! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 20.09.2017r. O godzinie 9:45 klasa IV MI wraz z wychowawczynią Panią Justyną Weselak i drugim opiekunem Panią Anną Haidą zebrała się przed szkołą, by wyruszyć w podróż na trzydniową wycieczkę do Międzybrodzia Bialskiego. Niestety już przed wyjazdem pogoda nam nie sprzyjała i utrzymywała się aż do piątku. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dn. 20 - 22 IX 2017 r. odbyła się wycieczka integracyjna klas : 1 TI, 1 MI i 1 EI pod opieką wychowawców klas pierwszych i nauczycieli wspomagających. Mimo deszczowej pogody, uczniowie m.in. spacerowali po centrum Wisły. Najważniejszym punktem programu był udział młodzieży w zajęciach profilaktycznych, które prowadzili szkolni pedagodzy. Uczniowie – w ramach podsumowania zajęć – zaprezentowali bajkę zawierającą morał oraz piosenkę uwzględniającą imiona wszystkich kolegów i koleżanek. Wycieczka – mimo deszczowej aury – pozwoliła wszystkim uczestnikom na efektywny wypoczynek. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 18 września 2017 roku uczniowie klasy 3La/b, profil prawny, uczestniczyli w spotkaniu z cenionym polskim językoznawcą – profesorem Jerzym Bralczykiem. Impreza została zorganizowana w chorzowskiej Sztygarce, w ramach akcji Wolność czytania 2017. Profesor, który przedstawił się słuchaczom, jako „gaduła”, opowiadał o przyjaźniach z innymi językoznawcami (Janem Miodkiem), a także o swoim dzieciństwie. Gość przywołał kilka anegdot, przedstawiających, jak rodziły się pomysły na jego książki.  Profesor Baralczyk odniósł się do problemu – czy istnieje język śląski, a także modnych słów używanych, czy może nadużywanych, przez mówiących. Zadeklarował, że nie jest purystą językowym i pozwala sobie i innym na wprowadzanie do języka wyrazów obcych, jeśli ułatwiają komunikację. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniach 12-14.09.2017 r. odwiedziła naszą szkołę grupa nauczycieli z niemieckiego Limburga. Była to kolejna wizyta, związana z realizacją projektu Erasmus +. Nauczyciele naszej szkoły pracowali z przybyłymi gośćmi nad harmonogramem działań projektowych. Projekt dotyczy budowy monumentu symbolizującego przyjaźń polsko-niemiecką. Będzie w nim uczestniczyło 12 wybranych uczniów trzecich klas technikum naszej szkoły i podobna grupa ze szkoły niemieckiej. Najbliższym planowanym działaniem będzie przeprowadzenie naboru, a następnie spotkanie uczestników z obu szkół w listopadzie tego roku. Podczas niego międzynarodowa grupa wraz z opiekunami będzie pracować w naszej szkole  nad propozycjami wykonania monumentu. Zobacz więcej »

   

   
 • 12
  wrz 2017

  ENERGETAB 2017

   
   

  W dniu 12.09.2017 uczniowie klas elektrycznych (II E, 3E, 4EL) udali się na targi elektroenergetyki ENERGETAB  w Bielsku – Białej. Tegoroczne 30 Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2017 to ponad 700 wystawców z kilkunastu krajów Europy i Azji, którzy zademonstrowali swoje najnowsze produkty dla modernizującej się polskiej branży elektrycznej. Zwiedzając pawilony wystawowe oraz rozmawiając z przedstawicielami firm uczniowie mają możliwość oceny i pogłębienia swojej wiedzy. Aby zobaczyć galerię z Targów kliknij TUTAJ.   Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W niedzielne popołudnie 10.09.2017 r. Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Chorzowie zorganizował piknik z okazji jubileuszu 25- lecia istnienia. W ramach niego na płycie głównej stadionu przy ul. Lompy odbył się m. in. Festiwal Gier Dawnych, takich jak:cymbergaj, duca, skakanie w gumę, duża skakanka, gra w ciupy, czyli kamienie, kapsle oraz „Zośka". Tę ostatnią grę prezentowali uczniowie klasy 2 Tib Damian Beczek, Rafał Śliwa oraz Daniel Stefański, który dodatkowo wziął udział w strzałach do celu i zajął I miejsce. Dziękujemy chłopcom za poświęcenie wolnego czasu i godne reprezentowanie naszej Szkoły. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla wszystkich klas: 4 września 2017 r. (poniedziałek): 8:00 – Msza św. w kościele pw. JChDP w Chorzowie Batorym 9:30 – akademia w auli Szkoły Zobacz więcej »

   

   
 • 28
  cze 2017

  WAKACJE 2017

   
   

  Dyrekcja ZSTiO Nr 3 życzy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły udanych i bezpiecznych wakacji. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Firma TAURON Dystrybucja S.A., będąca największym dystrybutorem energii elektrycznej w Polsce, mając na uwadze społeczną odpowiedzialność biznesu, swój własny rozwój i dbałość o przyszłe kadry, od wielu lat wspiera proces kształcenia zawodowego, szczególnie w szkołach objętych swoim patronatem. Proponuje uczniom możliwość odbycia ciekawych praktyk i staży zawodowych, zdobycie cennego doświadczenia oraz liczne szkolenia i spotkania ze specjalistami, wyjazdy do obiektów energetycznych. Współpraca naszej Szkoły z Firmą TAURON Dystrybucja S.A. w zakresie realizacji praktyk zawodowych uczniów i innych podejmowanych wspólnie działań układa się wzorowo. Praktyki są prowadzone profesjonalnie, również są bardzo wysoko oceniane przez uczniów, gdyż dobrze przygotowują ich do przyszłej pracy. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dziesiąty, jubileuszowy, wyjazd do Termoli upłynął pod hasłem La vita é una grande avventura verso la luce. W czasie przygotowań do wyjazdu, koncentrując się na życiu człowieka, staraliśmy się odszukać wypowiedzi  papieża Franciszka oraz św. Franciszka z Asyżu na wskazany temat. Te myśli wyeksponowaliśmy na dwóch tablicach, które zabraliśmy ze sobą do Włoch. Refleksjom o człowieku, Ziemi, ekologii poświeciliśmy także multimedialny program artystyczny, który, tradycyjnie, zaprezentowaliśmy przechodniom w sobotni wieczór na rynku Termoli. Znakiem naszej  obecności dla przystających i słuchających nas były „kwiaty nadziei”, czyli rozdawane kwiaty, do których doczepiliśmy karteczki z wybranymi zdaniami z encykliki papieża Franciszka Laudato Si. Program ten przedstawiliśmy także Włochom gromadzącym się przy parafii św. Piotra. Na program złożyły się działania wszystkich uczestników wyjazdu: uczniowie Gimnazjum nr 8 przygotowali pantomimę ukazującą wielkość i małość człowieka, a przekazywane w jej trakcie światło – symbolicznie stawało się znakiem wskazującym drogę do wielkości, którą podążać może każdy. Oprawę muzyczną zapewnili gitarzyści z 1TIA TME, zaś chór stanowili wszyscy uczestnicy happeningu. Materiały plastyczne przygotowały dziewczyny z 2La/b VLO. Program zamykał nagrany film, będący teledyskiem do piosenki „Wielki mały człowiek”. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  14 czerwca - jak co roku – obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Pan Dyrektor Krystian Biadacz – podczas części oficjalnej - powitał zaproszonych gości, a także nauczycieli i uczniów ZSTiO Nr 3. Tytuł "Przyjaciela Szkoły" otrzymała pani dr inż. Sandra Grabowska, pełnomocnik Dziekana ds. Promocji Wydzialu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej, która zainicjowała współpracę Wydziału z nasza Szkołą. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  27 maja br. zakończyliśmy miesięczne praktyki zawodowe w Irlandii. Już zdążyliśmy ochłonąć po podróży, zadomowić się, wymienić wrażeniami z rodzinami i kolegami. Przyszła pora podsumowań i wyciągania wniosków na przyszłość. Opinie uczestników wyjazdu są bardzo pozytywne. Zarówno pod względem zawodowym jak i osobistym pobyt miesięczny za granicą przyniósł nam wiele ciekawych doświadczeń. Począwszy od poznania kultury Irlandii i mentalności Irlandczyków, ich sposobów zachowania i funkcjonowania w sytuacjach zarówno zawodowych jak i osobistych, poprzez rozwijanie naszych umiejętności językowych po interesujące doświadczenia zawodowe.  Irlandczycy to bardzo otwarci ludzie, zawsze chętni do pomocy, zainteresowani innymi kulturami i dlatego osobiste kontakty z nimi pozwoliły zdobyć szeroką wiedzę odnośnie realiów panujących w tym kraju, wymienić się doświadczeniami i poglądami na różne tematy. Co za tym idzie bardzo duże korzyści odnieśliśmy na polu posługiwania się językiem angielskim, dawno nieużywane słownictwo wymagało odświeżenia, wzrosła nasza umiejętność rozumienia ze słuchu, a szczególnie intensywnie przećwiczyliśmy używanie języka obcego w sytuacjach życia codziennego. Innym cennym aspektem wyjazdu było sprawdzenie się w warunkach gdzie wymagana była duża doza samodzielności i zaradności. Nowe środowisko, nieznani ludzie u których mieszkaliśmy oraz różnice kulturowe powodowały, że wielu z nas musiało się zmierzyć z niełatwymi sytuacjami, czasem wykazać się asertywnością, znajomością technik komunikacyjnych czy umiejętnością niesienia innym wsparcia. Każdy z nas radził sobie na miarę swoich możliwości, a zdobyte w ten sposób doświadczenie pozwoliło nam wyciągnąć wnioski co do naszych kompetencji tzw. miękkich. Każdy indywidualnie może zastanowić się jak w tym zakresie dalej się rozwijać i robić postępy. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  9 czerwca 2017 opublikowane zostały wyniki 2 rundy - finałowej IT Essentials, Cisco Networking Academy NetRiders.W regionie Europa, Federacja Rosyjska i WNP 2017, gdzie startowało 347 uczestników m.in. z takich krajów jak: Ukraina, Macedonia Gruzja, Słowacja, Włochy, Rosja, Niemcy, Azerbejdżan, Białoruś, Albania, Francja, Polska - nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 8.06.2017 r. odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Chorzowa w tenisie stołowym. Zobacz więcej »

   

   
 • 09
  cze 2017

  NOWE KSIĄŻKI

   
   

  Otrzymaliśmy dotację w wysokości 15 000  na zakup nowych książek do biblioteki. Możesz wrzucić do czerwonego pudełka przy wejściu do Szkoły lub w bibliotece kartkę z tytułem polecanej do zakupu książki.   Zobacz więcej »

   

   
 •  

  8 czerwca  2017 roku uczniowie klas drugich i trzecich  o profilu technik mechatronik uczestniczyli w prelekcji pt. „Diagnostyka wybranych systemów mechatronicznych”, którą poprowadził  mgr inż. Andrzej Kubik, doktorant Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej, przy współudziale dr. inż. Henryka Bąkowskiego. Zobacz więcej »

   

   
 • 07
  cze 2017

  Dzień Otwarty w EPK

   
   

  W dniu 6 czerwca grupa uczniów kl. I TIb wybrała się do Energoprojektu - Katowice SA. Uczniowie zapoznali się z ofertą biura i dowiedzieli się, że EPK jest uznaną firmą projektowo - inżynierską w kraju i poza jego granicami oraz twórcą projektów setek elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni, w tym kilkunastu elektrowni dieslowskich za granicą. Oglądali instalację fotowoltaiczną o mocy 100 kW  umieszczoną na dachu biurowca. Fotowoltaika jest jedną z najbardziej innowacyjnych i najbardziej przyjaznych środowisku technologii, ma wpływ na znaczne ograniczenie emisji CO2. Młodzież miała też okazję zobaczyć jak wygląda skaner 3D i zapoznać się z jego możliwościami. Skanowanie 3D to nowoczesna metoda pomiarowa znajdująca szerokie zastosowanie w wielu branżach min: przemyśle energetycznym, stoczniowym, górniczym, architekturze, budownictwie i archeologii. Miejmy nadzieję, że po tej wizycie uczniowie będą mieli większą świadomość tego, jakie możliwości praktycznych zastosowań mają nowoczesne technologie.   Zobacz więcej »

   

   
 • 06
  cze 2017

  Projekt 2017

   
   

  Tegoroczny wyjazd do Termoli stał pod dużym znakiem zapytania. Remont mógł pokrzyżować nasze plany. Po długim okresie oczekiwania, otrzymaliśmy jednak zaproszenie. To już nasz 10. wyjazd do Termoli! Nasz mały jubileusz :)Tym razem wyjeżdża grupa 30 uczniów. Jadą uczniowie klas II i III Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi, uczniowie kl. II Lab oraz uczniowie kl. I Tia.Przygotowaliśmy program poświęcony dwóm Franciszkom (św. Franciszkowi z Asyżu oraz papieżowi Franciszkowi). Próbujemy zrozumieć przesłanie papieża Franciszka zawarte w jego encyklice Laudato si. Jest to dokument, który ma uwrażliwić nas na problem ochrony środowiska, w którym żyjemy. Jest zaplanowana wycieczka do Asyżu.Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony http://termoli.zstio3.pl , gdzie umieścimy sprawozdanie oraz fotorelację z naszego wyjazdu. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 1.06.2017 r. odbyły się zawody piłki siatkowej juniorek. W zawodach naszą szkołę reprezentowały: Agata Pieczyk kl. 2Lab  oraz Anna Zdrzałek kl. 2Lab. Mimo mobilizacji naszych siatkarek nie udało im się zająć dobrego miejsca. Następnego dni tj. 2.06.2017 r. odbyły się zawody piłki siatkowej plażowej juniorów. Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Wabnic oraz Rafał Grzywocz z klasy 3Mi. Dziękujemy naszym reprezentantom za zaangażowanie! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 18.05.2017 r.  odbyły się Mistrzostwa Chorzowa w biegu na orientację zorganizowane w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Udział w biegach wzięli: Karolina Mzyk, Alicja Szostok, Sandra Leonhard, Eliza Czerniejewska oraz Rafał Tiffert, Adam Lorkiewicz, Przemysław Muszyński i Kamil Kalupa. W kategorii szkół licealnych dziewczęta z naszej Szkoły V LO im. Nicoli Tesli  zajęły 2 miejsce  zdobywając 81 punktów, natomiast chłopcy zajęli 6 miejsce w klasyfikacji ogólnej. Gratulujemy dziewczętom , a chłopców prosimy o mobilizację w przyszłym roku. Zobacz więcej »

   

   
 • 05
  cze 2017

  GOOD GAME WARSAW

   
   

  W piątek 2 czerwca odbył się szkolny wyjazd na największe targi gamingowe w Polsce "Good Game Expo" w Warszawie. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniach 31.05. – 02.06.2017 r. klasa 1 La/b wraz z nauczycielami: mgr Dominiką Jędrusik, mgr Anną Kępińską i mgr Olgą Hobą uczestniczyła w warsztatach ekologicznych w Soblówce. Uczniowie brali udział w zajęciach poświęconych florze i faunie górskiej. Pierwszego dnia młodzież przy pomocy atlasów rozpoznawała rośliny regla dolnego. W czwartek odbyła się całodniowa wycieczka na Rycerzową, podczas której przewodnik zapoznawał uczniów z budową geologiczną gór. Młodzież miała okazję poznać - charakterystyczne dla Beskidów – rośliny lecznicze i użytkowe. Warsztaty zakończono zajęciami poświęconymi kulturze różnych rejonów gór polskich, w tym muzyce i obyczajowości. Wieczory uczniowie klasy 1 La/b spędzali grając w siatkówkę i gry planszowe. Dodatkową atrakcją było KARAOKE i pieczenie kiełbasek. Wycieczka dostarczyła pierwszoklasistom wielu niezapomnianych wrażeń. Zobacz więcej »

   

   
 • 31
  maj 2017

  Piłka halowa

   
   

  Dnia 30.05.2017 r. odbyły się mistrzostwa Chorzowa w piłce halowej juniorów. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniach od 17 do 19 maja br. grupa prawna, klasy II Lab, wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Podczas trzech intensywnych dni uczniowie i uczennice podążali "Śladami Powstania Warszawskiego". Zobacz więcej »

   

   
 •  

  We have been in Ireland for our Erasms + project for more than three weeks now. During this time we have had a lot of work, challenging tasks and we needed to make some adjustments of our knowledge to Irish conditions. We have visited many places like Doneraile Wildlife Park or some port towns. Yesterday we were in Cobh – the last port of call for Titanic and Kinsale, where the impressive fortifications of Charles Fort and James Fort guard the narrow entrance from the sea. We also had a walk at the Old Head beach which, as locals say, was lovely. Some of us could even hear the call of the Atlantic Ocean. But, to tell you the truth, we miss our mums' dinners (some of us have already ordered „rolada” , „modro kapusta” and „kluski” for Sunday) and you guys. Zobacz więcej »

   

   
 • 22
  maj 2017

  Konkurs FOX

   
   

  Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX pod patronatem Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie - laureaci. Zobacz więcej »

   

   
 • 19
  maj 2017

  Turniej CS dla 2 Ti

   
   

  W dniu 17.05.2017 r. uczniowie naszej szkoły pod kierownictwem Mateusza Tobora (2E/I) i ze wsparciem profesora Arkadiusza Kłoska zorganizowali zawody Counter Strike’a. Zobacz więcej »

   

   
 • 14
  maj 2017

  Wisła

   
   

  W dniach 10 - 12.05.2017 r. odbyła się trzydniowa wycieczka klas 2 LAB, 2Mi oraz 2Ti do Wisły – stolicy Beskidu Śląskiego. W centrum kurortu uczniowie odpoczywali po dwugodzinnej podróży pociągiem, by w końcu udać się w kierunku ośrodka „Krokus”, który usytuowany jest na szczycie góry. Późnym popołudniem młodzież zwiedzała malowniczą, górską okolicę. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W sobotę 29 kwietnia rozpoczęliśmy 2 etap projektu unijnego Erasmus+ realizowanego w Naszej Szkole. Grupa młodzieży klas trzecich rozpoczęła miesięczne praktyki zawodowe w Irlandii (Mallow k. Cork). Po przylocie do Cork przejechaliśmy do Mallow, gdzie poznaliśmy rodziny, u których będzie mieszkać przez najbliższe 4 tygodnie. W niedzielę popołudniu spotkaliśmy się z przedstawicielami Your International Training, którzy przedstawili nam harmonogram pobytu w Irlandii i zaprezentowali miejsca naszych praktyk. Poniedziałek (1.05) w Irlandii jest dniem wolnym od pracy - Bank Holiday. Wykorzystaliśmy ten czas na wycieczkę do Mizen Head. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  3 maja uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach 226 rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji oraz 96 rocznicy wybuchu lll Powstania Śląskiego, zorganizowanych przez władze naszego miasta. Pierwsza część uroczystości odbyła się w kościele p.w. św. Barbary, w czasie której uczestniczyliśmy w mszy świętej za Ojczyznę. Dalsze uroczystości miały miejsce pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego, gdzie delegacja naszej szkoły złożyła kwiaty. Po części oficjalnej można było obejrzeć sprzęt wojskowy z czasów ll wojny światowej. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  28 IV 2017r. pożegnaliśmy klasy maturalne (3 La/b, 4 ME, 4Ti). W akademii wzięli udział Dyrekcja Szkoły, grono pedagogiczne, zaproszeni goście, uczniowie klas drugich liceum i trzecich Technikum, a przede wszystkim tegoroczni absolwenci. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 25.04.2017 r. w Chorzowie odbyły się zawody "Sprawni jak żołnierze" pod Honorowym Patronatem Zastępcy Prezydenta Miasta Chorzowa mgr Wiesława Ciężkowskiego. Trzeba było zmierzyć się z takimi konkurencjami jak: pierwsza pomoc, rzut granatem, strzelanie, tor przeszkód, bieg na orientację. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Firma „Komsoft” dostarcza specjalistyczne oprogramowanie, dedykowane sektorowi medycyny i farmacji, jej głównym odbiorcą jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Podczas wizyty nasi uczniowie zapoznali się z zapleczem technicznym firmy - między innymi z nowoczesną klimatyzowaną serwerownią. Następnie przygotowana prezentacja multimedialna przybliżyła nam zakres działalności firmy, zasady działania zespołów roboczych oraz poszczególne funkcje w tych zespołach. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  19.04.2017 r. w hali chorzowskiego MORiS-u, odbyły się zawody halowej piłki nożnej juniorów. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Na stronie Cisco Networking Academy NetRiders 12 kwietnia 2017 opublikowano wyniki rundy 1. Do rundy 2 konkursu zakwalifikowało się 5 uczniów naszej szkoły: S. Krzykała, R. Foks, D. Dąbrowski, B. Głąbik, P. Zachnik. Ranking najlepszych zakwalifikowanych do rundy 2 można zobaczyć tutaj. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  5 kwietnia grupa maturzystów z naszej szkoły pielgrzymowała do Krakowa. O pomyślność w czasie egzaminów maturalnych i wyboru dalszej drogi powołania wzywali wstawiennictwa św. Jana Pawła II w sanktuarium pod jego wezwaniem. Odwiedzili też sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Okazją były wspomnienia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie stojąc pod oknem papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3. Tegorocznym maturzystom życzymy darów Ducha Świętego! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się finał Konkursu Wiedzy Technicznej organizowany przez Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. Sławek Krzykała (3 Ti) znalazł się wśród finalistów, jednym z 10 najlepszych uczestników konkursu. GRATULUJEMY!!! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Kacper Skrzypek z Gimnazjum Nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Chorzowie stał się posiadaczem  kamery sportowej, która była główną nagrodą Dnia Otwartego naszej Szkoły (01.04.2107 r.). Pozostałe nagrody wylosowali: Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 3 kwietnia br. uczniowie klasy 2 Lab wzięli udział w zorganizowanym przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, "Dniu z prawem konstytucyjnym". WPiA UŚ, z jednej strony uczcił w ten sposób okrągłą, bo dokładnie 20-stą rocznicę ogłoszenia i przyjęcia Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku, zaś ze strony drugiej umożliwił zainteresowanej młodzieży, wysłuchanie wykładu dot. najważniejszego aktu prawnego w Polsce, oraz wzięcie udziału w specjalnie zorganizowanych warsztatach o tematyce związanej z aktualnie obowiązującą ustawą zasadniczą. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Przełom marca i kwietnia był bardzo pracowity dla klas LO o profilu prawnym. W dniu 30 marca br. zaproszenie do przeprowadzenia zajęć w naszej szkole przyjęła Pani dr Agnieszka Bartnik z Katedry Historii Starożytnej (WNS UŚ). Podczas półtoragodzinych zajęć, uczniowie klasy 2 i 3 Lab, wysłuchali wykładu nt. genezy prawa rzymskiego i jego wpływu na aktualnie obowiązujące systemy prawne w Europie. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 4 kwietnia br. Uczniowie klasy 3 technikum informatycznego wzięli udział w warsztatach na wydziale Politechniki Śląskiej Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii w Katowicach. Tematami zajęć było: projektowanie brył 3D, skanowanie i drukowanie obiektów 3D, zasady działania robotów oraz optymalizacja cyklu produkcyjnego. Zobacz więcej »

   

   
 • 03
  kwi 2017

  KWT

   
   

  Uczniowie Sławomir Krzykała (3Ti), Paweł Wichary (3MI), Bartosz Wabnic (3MI) wzięli udział w finale XXI Konkursu Wiedzy Technicznej organizowanego przez Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. W czasie gdy laureaci rozwiązywali zadania, opiekunowie mieli możliwość poznać propozycję kierunków dla absolwentów szkół średnich. Po prezentacji zostali również oprowadzeni po pracowniach: mechatronicznych, produkcji i badań materiałów ceramicznych, z skaningowym mikroskopem elektronowym. Do 7.04 czekamy na ogłoszenie wyników... Zobacz więcej »

   

   
 •  

  DNIA 29.03.2017 ODBYŁY SIĘ MISTRZOSTWA CHORZOWA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH  CHORZOWA W PŁYWANIU. NASZĄ SZKOŁĘ REPREZENTOWALI:1.KRYSTIAN GODULA 4ME2.ALAN POŁATA  4TI3.OLAF PIETREK  3TI4.IGOR JAMROŻY 2MI5.ROBERT WIŚNIOWSKI 1ME 6.PIOTR POSTULKA 1LAB7. NATALIA KRUPA 2LAB8.AGATA MUC 2LAB9.MARCELINA DOBRUCHWSKA 2LAB10.WERONIKA DURCZOK 1TIA. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dziękujemy za udział w Dniu Otwartym Szkoły, zapraszamy na kolejne spotkania. Zapraszamy do zobaczenia galerii na szkolnym FB. Zobacz więcej »

   

   
 • 30
  mar 2017

  NetRiders 2017

   
   

  30 marca odbył się konkurs NetRiders 2017. W konkursie IT ESSENTIALS wzięło udział 10 uczniów technikum informatycznego, uczęszczających na zajęcia Programu Cisco Networking Academy. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Składamy serdeczne podziękowania.... Zobacz więcej »

   

   
 • 29
  mar 2017

  ChFN - inauguracja

   
   

  W dniu 27 marca klasa 2 Mi wraz z wychowawczynią uczestniczyła w inauguracji Chorzowskiego Festiwalu Nauki, która miała miejsce w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań  Interdyscyplinarnych. Głównym punktem programu była prelekcja jednego z wykładowców CEBI, dr Tomasza Goryczki, podejmująca temat praktycznego zastosowania mikroskopów elektronowych. Zobacz więcej »

   

   
 • 29
  mar 2017

  Dzień Otwarty WST

   
   

  25.03.2017 roku pełna entuzjazmu grupa naszych uczniów pod światłą opieką 2M (Mróz, Molencka), wzięła udział w Dniu Otwartym Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Spotkanie zainaugurował wykład dr Moniki Bogusławskiej-Bączek "Odzież inteligentna modą przyszłości". Nowe podejście do naszych ubrań sprawia, że nie tylko nas grzeją i zdobią, ale też świecą, oddychają,chłodzą, masują, leczą, wyróżniają z tłumu, dźwięczą. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 24 marca br. uczestnicy projektu "Technikum Mechaniczno-Elektryczne im. Nikoli Tesli szkołą pozytywnego wyboru" wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do fabryki kabli i przewodów nkt cables w Warszowicach. Celem wizyty w fabryce było poznanie oferty oraz procesu produkcyjnego przewodów o przekroju do 10 mm^2, jakie produkowane są w polskiej filii nkt cables. Wyjazd należy uznać, jako bardzo udany. Warto nadmienić, że nkt cables stale wspiera naszą szkołę w materiały (przewody i kable) niezbędne do realizacji programu nauczania elektryków i mechatroników.  Zobacz więcej »

   

   
 • 21
  mar 2017

  Wspinaczka sportowa

   
   

  W dniu 16.03.2017 r. w Zespole Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej im. Kardynała Augusta Hlonda w Chorzowie odbyły sie zawody w wspinaczce sportowej o mistrzostwo miasta Chorzów. Naszą szkołę w kategorii dziewcząt reprezentowały: Agata Pieczyk i Karolina Mzyk, natomiast w kategorii chłopców reprezentowali nas Marcin Mindziak oraz Piotr Dmowski, który dostał się do finału i zajął V miejsce. Niestety z powodu kontuzji w zawodach nie mógł wystąpić Bartosz Wabnic. Nasza szkoła w klasyfikacji ogólnej zajęła V miejsce w Chorzowie. Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniach 13-15.03.2017 r. przeprowadzone zostały rekolekcje szkolne. Tegoroczna oferta rekolekcji skierowana była do uczniów uczęszczających na katechezę, jak i tych, którzy na religię nie chodzą. W kościele pw. Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym duchowe ćwiczenia prowadził ks. Tomasz Koryciorz. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Na SPOTKANIA Z NAUKĄ I TECHNIKĄ, nowymi technologiami z zakresu mechaniki, elektroniki, automatyki przemysłowej, mechatroniki, informatyki, robotyki… zapraszają organizatorzy oraz: -        Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej -        Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej -        Wydział Inżynierii Środowiskowej i Energetyki Politechniki Śląskiej -        Wydział Transportu Politechniki Śląskiej -        Instytut Technologii i Mechatroniki Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego -        Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach   Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 15 marca odbyły się rejonowe rozgrywki w koszykówce juniorów. Nasza szkoła dostała się do zawodów zdobywając mistrzostwo Chorzowa w koszykówce szkół ponadgimnazjalnych. Czekały nas dwa trudne mecze: z Zespołem Szkół Sportowych z Siemianowic i z Salezjańskim Zespołem Szkól Publicznych "Don Bosko" ze Świętochłowic. Nasza drużyna, którą do zawodów przygotowywała pani mgr Bogumiła Walkowiak, wystąpiła w składzie: Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 14 marca 2017 roku odbył się w naszej szkole finał Śląskiego Konkursu Języka Niemieckiego. W tegorocznej, czternastej edycji wzięło udział 15 uczniów szkół z Częstochowy, Katowic, Rybnika i Chorzowa. Finaliści mieli za zadanie przedstawienie przed Komisją Konkursową oraz pozostałymi uczestnikami Konkursu i ich opiekunami prezentacji multimedialnej lub występu artystycznego (piosenka lub monodram). Komisja długo obradowała nad wyborem najlepszych, ponieważ poziom przygotowanych prezentacji był bardzo wyrównany. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu dzisiejszym grupa mechatroników z klasy III Mi, uczestniczyła w zajęciach na wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Wiedza teoretyczna zdobyta na zajęciach w szkole, została sprawdzona w laboratorium Wydziału. Uczniowie, korzystając z paneli operatorskich, programowali przemysłowe roboty FANUC. Efektem ich pracy było zbudowanie piramidy z „klocków”. Po wykonanym zadaniu uczestnicy stwierdzili: „Współpraca z robotem może być łatwa, zrozumiała i atrakcyjna”. Cieszymy się, że już niebawem i w naszej szkole będzie można samodzielnie zaprogramować robota przemysłowego! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniach 9-10 marca Technikum Mechaniczno - Elektryczne im. Nikoli Tesli oraz Szkolne Koło SEP zorganizowało kurs instalatorów systemu inteligentnego budynku F&Home firmy F&F z Pabianic - lidera automatyki budynkowej i przemysłowej. Szkolenie poprowadził Pan Zbigniew Umański z F&F. W szkoleniu wzięło udział 41 osób - uczniowie klas elektrycznych i mechatronicznych. Wszyscy uzyskali licencję instalatora systemu F&Home. Zobacz więcej »

   

   
 • 10
  mar 2017

  Licealiści w SWPS

   
   

  W dniach 8-9 marca uczniowie z klasy 2 Lab o profilu prawnym wzięli udział w wydarzeniu organizowanym przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej (wydział zamiejscowy w Katowicach) pt. "Dni z psychokryminalistyką". W toku zajęć odbyły się niezwykle zajmujące wykłady i zajęcia warsztatowe. Największe wrażenie wywarł na uczniach wystąpienia Pani dr hab. Danuty Rode pt. "Czy naprawdę jestem taki łzy? Doktor Jekyll i Pan Hyde?" oraz Pana dr hab. Daniela Baduszka pt. "Tożsamość przestępcy". Wśród poruszanej problematyki znalazły się zagadnienia z dziedziny neurokognitywistyki czy wiktimologii. Uczniowie dowiedzieli się, jak kształtują się matryce poznawcze przestępców, ich motywacje i w jaki sposób funkcjonują w grupie oraz poza nią, a także jaka jest rola kobiet w środowiskach kryminalnych. Było arcyciekawie, miejscami zabawnie i.. poważnie. Dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Wdrażając program Technikum Mechaniczno-Elektryczne im. Nikoli Tesli szkołą pozytywnego wyboru oraz kontynuując współprace z firmą Plasma SYSTEM S.A. z Siemianowic Śląskich w dniu 08.03.17 uczniowie klas III MI i IV ME- technik mechatronik uczestniczyli w zwiedzaniu zakładu, gdzie zostali zapoznani: Zobacz więcej »

   

   
 • 10
  mar 2017

  PANORAMA KLAS 2017

   
   

  W dniu 08.03.2017 r. odbyła się Panorama Klas zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. W Panoramie wzięło udział 8 klas, które zaprezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny. Motywem przewodnim była Miłość w różnych epokach literackich. Nagrodę za najlepszy spektakl otrzymała klasa II Mi. W kategorii Najlepsza Aktorka wygrała Karolina Mzyk z klasy 1 La/b, za najlepszą rolę męską nagroda powędrowała do duetu: Rafał Tiffert i Damian Beczek z klasy I Tib. Nagrodę za najlepszą dekorację otrzymała klasa 2 Mi. Za najlepszy strój został nagrodzony Przemysław Muszyński z klasy 1 M/E. Specjalnie wyróżnienie za rolę niemą otrzymała LALA z klasy 3 Mi. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 6 marca uczniowie z klasy 1Lab wybrali się z wizytą do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Obcowanie ze historią i sztuką okazało się być ciekawym i - dla niektórych - inspirującym przeżyciem. Zarówno na ekspozycji malarstwa, jak i scenografii czy historii Śląska, każdy znalazł "coś dla siebie". Kogo nie zachwyciło malarstwo Olgi Poznańskiej, stał jak urzeczony przed obrazem Wiktacego lub Zdzisława Beksińskiego. Zachwycały stroje, dekoracje, oraz instalacje w dziale scenografii i historii Śląska (nawet jeśli początkowo wydawały się niezrozumiałe ;-) Spotkanie z "wysoką kulturą" zawsze jest indywidualnym przeżyciem i - czy tego chcemy czy nie - pozostawia po sobie niezatarte ślady. Czy wrócimy? Oczywiście! Zobacz więcej »

   

   
 • 06
  mar 2017

  Zakopane 2017

   
   

  W dniach 02-03.03.2017 r. odbyła się dwudniowa wycieczka dla najlepszych uczniów naszej szkoły. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia zabytkowego kościółka i cmentarza na Pęksowym Brzesku w Zakopanem, z którego był piękny widok na Giewont. Następnie uczniowie zażyli krótkiego spaceru po zakopiańskich Krupówkach. Kolejną atrakcją była Termabania w Białce Tatrzańskiej, z wodami termalnymi i naturalnie zmineralizowanymi, gdzie uczniowie spędzili miło czas pływając i relaksując  się w gorącej wodzie. Pierwszy dzień zakończył się noclegiem w miejscowości Mszana Dolna, gdzie przed spaniem został zorganizowany wieczorek przy grach planszowych. Drugiego dnia odbyła się piesza wycieczka do muzeum Władysława Orkana w Niedźwiedziu, szybkie zwiedzanie Gminy Niedźwiedź, pyszny obiad i następnie powrót do Chorzowa. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  28 lutego 2017 r. klasa 2 Lab wraz z nauczycielami wybrała się do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele dzieł sztuki takich jak obraz, rzeźby. Urzekła nas również część interaktywna, którą oferuje muzeum. Mogliśmy poznać sztukę XIX i XX-wieczną. Zobaczyliśmy również wystawy związane z plastyką, teatrem czy sztuką sakralną. Muzeum w swojej ofercie ma również wystawę związaną z pracą i życiem codziennym na Górnym Śląsku na przestrzeni ostatnich wieków. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 28 lutego 2017 uczniowie klasy 3 Mi uczestniczyli w zajęciach w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. W ramach współpracy z tą uczelnią, poznali obsługę i możliwości programu Lab View. Efektem końcowym tej części zajęć, był samodzielnie stworzony program prostego kalkulatora. Po krótkiej przerwie rozpoczęły się zajęcia, na których wysłuchali wykładu na temat rozwoju i przyszłości robotów. Zaprezentowany został miedzy innymi robot, który świetnie gra w tenisa stołowego. Po tej prezentacji grupa przystąpiła do części praktycznej. Używając programu Robot Studio, zaprogramowała linię produkcyjną z robotami spawalniczymi i sortującymi. Zwieńczeniem aktywnych zajęć na uczelni był wspólny lunch. Zobacz więcej »

   

   
 • 27
  lut 2017

  ERGOM u Tesli

   
   

  W dniu dzisiejszym gościliśmy w Naszym Technikum specjalistów z firmy ERGOM z Łodzi.  Zakład Aparatury Elektrycznej ERGOM to polska firma z prawie 30 letnim doświadczeniem na rynku. Firma została założona w roku 1989 roku wyrosła na lidera i zyskała miano jednej z najlepszych polskich marek na rynku produktów elektrotechnicznych. ERGOM corocznie dostarcza swoje rozwiązania do ponad 50 krajów świata. Uczniowie klas elektrycznych i mechatronicznych wzięli udział w prezentacji asortymentu firmy, a także praktycznym instruktażu i ćwiczeniach dotyczących obróbki kabli i przewodów z wykorzystaniem narzędzi i osprzętu firmy ERGOM. Mamy nadzieję, że współpraca z ERGOM będzie kontynuowana w Naszym Technikum, co na pewno przyczyni się do lepszego rozwoju naszych młodych elektryków i mechatroników. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Kolejny już rok Firma Ochrony, Szkolenia, Asekuracji FOSA Sp. z o. o., która zatrudnia naszych absolwentów, szczególnie w Dziale monitorowania i obsługi technicznej, sponsoruje dla wyróżniających się uczniów bilety wstępu na różne ciekawe wydarzenia w naszym regionie. Obecnie uczniowie otrzymali bilety na organizowane w Katowicach finały rozgrywek League of Legends – 25 i 26 lutego, a także  Counter-Strike: Global Offensive oraz StarCrafta II – od 3 do 5 marca 2017 roku, odbywające się  w ramach mistrzostw świata w grach komputerowych Intel Exstreme Master 2017. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 22 lutego grupa elektryków, uczestnicząca w projekcie unijnym TECHNIKUM MECHANICZNO – ELEKTRYCZNE IM. NIKOLI TESLI SZKOŁĄ POZYTYWNEGO WYBORU realizowanym w naszej szkole, wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do firmy F&F w Pabianicach - lidera na rynku polskim i międzynarodowym w dziedzinie automatyki domowej i przemysłowej oraz instalacji inteligentnych. Pobyt w firmie okazał się świetną możliwością poznania procesu produkcyjnego wszystkich elementów asortymentu F&F, z jakiego korzystamy podczas zajęć na pracowniach maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych. Dzięki bardzo dobrej współpracy Naszej Szkoły z F&F zostaliśmy dodatkowo zapoznani z nowościami produktowymi sukcesywnie wprowadzanymi do sprzedaży w bieżącym roku. Uczestnicy oceniają wyjazd bardzo wysoko. A kolejne spotkanie z F&F już za 2 tygodnie podczas kursów licencjonowanego instalatora systemu inteligentnego F&Home, jakie odbędą się w naszej szkole w dniach 9-10 marca br. W kursach weźmie udział 40 uczniów z klas elektrycznych i mechatronicznych.     Zobacz więcej »

   

   
 •  

      Dzięki uprzejmości Pana Tomasza Pytla z firmy HBP Spółka z.o.o - Producenta Maszyn Sportowych z Tarnowskich Gór, wieloletnie urządzenie wielostanowiskowe do kształtowania różnych partii mięśniowych przeszło gruntowną renowację i młodzież naszej Szkoły może teraz w komfortowych warunkach ćwiczyć na tzw. atlasie. W podziękowaniu w/w firmie nasi uczniowie spróbują stworzyć nowatorskie rozwiązania, polepszające efektywność ćwiczeń na urządzeniach produkowanych przez HBP. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 23 lutego 2017 r. odbyły się Zawody Piłki Siatkowej Juniorek w Chorzowie. Uczennice naszej szkoły: Karolina Grudzień 3Ti, Fabiola Wideł 3Ti, Oliwia Janikowska 2Lab, Agata Pieczyk 2Lab, Weronika Turlej 2Lab, Weronika Zielińska 2Lab, Wiktoria Krawczyk 2Ti, Karolina Mzyk 1Lab, Izabela Nowak 1TiA rywalizowały z dziewczętami, z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie. Nasza drużyna zajęła 2 miejsce. Dziękujemy wszystkim za godne reprezentowanie szkoły i życzmy wielu sukcesów!   Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Już po raz piąty w Zespole Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej, odbył się konkurs Młody Mechatronik. Naszą szkołę reprezentowali Adam Hudziak i Bartłomiej Cieśliczka z klasy 4Me. Po zaciętej rywalizacji, nasza drużyna zajęła ostatecznie czwarte miejsce. Gratulujemy! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 22.02.2017 r. 19 uczniów z klas 1TIA oraz 1TIB wzięło udział wyjeździe na Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej w Katowicach. Po wykładzie prof. Tadeusza Wieczorka na temat "Co to jest Informatyka Przemysłowa?" uczniowie wzięli udział w warsztacie pod hasłem: "Obliczenia równoległe od superkomputera do karty graficznej", podczas którego porównywali różnicę pomiędzy przetwarzaniem danych w sposób tradycyjny i równoległy. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 20.02.2017 r., dzięki współpracy z firmą Energoprojekt Katowice, młodzież naszej Szkoły  spotkała się z lekkoatletą Rafałem Fedaczyńskim – chodziarzem (dystans 50 km), który reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich  w  Pekinie w  2008, w Londynie w  2012 oraz    w Rio de Janeiro w 2016 roku. R. Fedaczyński jest trzykrotnym Mistrzem Polski w chodzie na 50 km oraz Mistrzem Polski w chodzie na 20 km. Pan Rafał opowiedział uczniom o swoich przygotowaniach i treningach, startach w ważnych imprezach, szczególnie na olimpiadzie w Pekinie, gdzie zdobył 8 miejsce. Przybliżył także słuchaczom warunki życia w wiosce olimpijskiej. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 14 lutego 2017 r. odbył się w naszej szkole II etap XIV edycji Śląskiego Konkursu Języka Niemieckiego. Uczestniczyło w nim 41 uczniów z 13 szkół śląskich miast: Chorzowa, Katowic, Rybnika, Bytomia, Gliwic oraz Bielska-Białej i Częstochowy. Uczestnicy Konkursu zmagali się z testem gramatyczno-leksykalnym, zawierającym również pytania dotyczące wiedzy o krajach niemieckojęzycznych oraz zadaniami na rozumienie tekstu czytanego i słuchanego. Pisali także krótki tekst użytkowy typu maturalnego. Naszą szkołę reprezentowali: Agata Grzesica, Julia Ginalska i Emilia Pistelok z klasy 2 TI oraz Paweł Janik, uczeń klasy III TI. Trzymamy kciuki, aby nasi uczniowie dostali się do etapu finałowego! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniach 06.02 -10.02.2017 r. odbyły się w naszej Szkole Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych Chorzowa. Nasza drużyna w składzie: Bartosz Wabnic (3Mi) Jakub Krężel (3Mi) Łukasz Piksa (2Mi) Kamil Bizuk (2Mi) Zobacz więcej »

   

   
 • 08
  lut 2017

  Wyjazd do Palmiarni

   
   

  7 lutego klasa 1 Lab w ramach lekcji biologii i geografii odwiedziły gliwicką palmiarnię. Mieliśmy niepowtarzalną okazję obejrzeć wspaniałe egzotyczne rośliny, rosnące na wszystkich kontynentach świata, między innymi bananowce, drzewka cytrusowe, rośliny przyprawowe, kolorowo kwitnące orchidee oraz wiele odmian ciekawie prezentujących się sukulentów. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak ogromne akwaria, podzielone "tematycznie". Mogliśmy podziwiać ryby zamieszkujące Amazonkę, azjatyckie i polskie rzeki oraz okazy fauny i flory jeziora Tanganika w Afryce. Wyjątkowo ciekawie prezentowały się arapaimy, które ciągle rosną. Są one  jednymi z  największych słodkowodnych ryb pochodzących z Ameryki Południowej. W naturze dorastają one do 4 metrów długości.  Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 01.02.2017 odbyły się w naszej szkole VIII Konfrontacje Taneczne. Wzięło w nich udział jedenaście zespołów tanecznych (z 5 szkół gimnazjalnych i 4 szkół ponadgimnazjalnych). Naszą szkołę reprezentowali: Konrad Domagała kl. 3 EL,  Agnieszka Korzeczek kl. 3 Lab, Mateusz Bakalarz kl. 1La/b oraz Paulina Graf i Agata Muc z kl. 2 La/b. Nasi reprezentanci zdobyli  IV ,VII , VIII. Zwyciężyła szkoła AZSO Chorzów, której serdecznie gratulujemy! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 10 stycznia 2017 roku w auli Uniwersytetu Medycznego w Warszawie Fundacja Edukacyjna Perspektywy ogłosiła listę najlepszych liceów i techników w Polsce. Była to już XIX edycja rankingu szkół ponadgimnazjalnych. W zestawieniu Perspektyw na miejscu 233 listy ogólnopolskiej i 39 listy wojewódzkiej znalazło się nasze Technikum Mechaniczno – Elektryczne im. Nikoli Tesli, które zostało nagrodzone BRĄZOWĄ TARCZĄ dla wyróżniających się szkół. Do powtórzenia sukcesu z 2013 roku, kiedy otrzymaliśmy SREBRNĄ TARCZĘ, zabrakło 1,1 pkt. Zobacz więcej »

   

   
 • 12
  sty 2017

  W Muzeum Śląskim

   
   

  W dniu 10.01.2017 grupa uczniów z klasy 3 Lab odwiedziła Muzeum Śląskie w Katowicach. Mimo bardzo wielkiego mrozu, który szczypał w nosy i nie zachęcał do opuszczenia przyjaźnie ciepłych murów szkoły, wycieczka okazała się być bardzo atrakcyjną. Uczniowie zapoznali się z prawdziwą sztuką. Obejrzeli ekspozycje stałe i czasowe, wzięli udział w grach interaktywnych udostępnionych przez muzeum odwiedzającym oraz zapoznali się z historią Śląska od powstań do PRL-u. We wtorki Muzeum Śląskie oferuje darmowe wejście dla zwiedzających. Serdecznie polecamy. Zobacz więcej »

   

   
 •  

        Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2016 życzy Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZSTiO Nr 3       Zobacz więcej »

   

   
 •  

  16 grudnia uczniowie naszej szkoły  pod opieką p. Arkadiusza Kłoska  uczestniczyli w Silesia Championship III, Training & Education Days w ZST Mikołów. Podczas wydarzenia organizowane były wykłady i warsztaty na temat overclocking’u i moding’u. W Sali EXPO można było zapoznać się z nowymi produktami firm zajmujących się sprzętem komputerowym. W głównej Sali odbywały się finały Silesia E-sport Challenge III, czyli międzyszkolnych rozgrywek w grach komputerowych, a konkretnie Counter Strike: Global Offensive oraz League of Legends. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  13 grudnia 2016 r. uczniowie klas 2 EI, 2 TI i 2 MI wzięli udział w zajęciach na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej w Katowicach. Najpierw całą grupą mieli możliwość zaznajomić się z instalacją i konfiguracją systemów operacyjnych na maszynach wirtualnych, a następnie jedna grupa programowała roboty a druga miała zajęcia z mechatroniki. Zobacz więcej »

   

   
 • 14
  gru 2016

  Zawody łyżwiarskie

   
   

  Dnia 7 grudnia 2016 roku odbyły się Świąteczne Zawody Łyżwiarskie dla szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowali: Karolina Mitka 2Lab, Beata Grolik 1Lab, Weronika Durczok 1Tia, Dawid Zając  4M/E, Olaf Pietrek 3Ti, Adrian Pająk 2Mi, Dominik Blinda 2Mi, Mateusz Bakalarz 1Lab. Konkurencje były związane ze Świętym Mikołajem. Ubieraliśmy Świętego Mikołaja, zbieraliśmy prezenty i ścigaliśmy się w sztafecie z workiem z prezentami. Wszystkie konkurencje były na czas, więc nie tylko dobrze bawiliśmy się, ale musieliśmy umieć bardzo dobrze i szybko jeździć na łyżwach. Udało nam się zdobyć  3 miejsce. Gratulujemy uczestnikom i zapraszamy na łyżwy.   Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 9 listopada 2016 r. odbyło się podsumowanie pierwszej edycji projektu Wysokie kwalifikacje drogą do sukcesu, realizowanego w ramach projektu PO WER (Program Operacyjny – Wiedza, Edukacja, Rozwój)  Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego, programu Erasmus+. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 7 grudnia br. uczniowie klas 2 Lab i 3Lab o profilu prawnym wzięli udział, w sesji naukowej pt. „Dzień walki z terroryzmem”, jaka odbyła się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Ślaskiego. Sesję zorganizował dr Robert Netczuk i Koło Naukowe Bezpieczeństwa Wewnętrznego na WPiA UŚ. Uczniowie w ramach sesji wysłuchali dwóch bardzo interesujących wykładów: „Sprawcy przestępstw z użyciem przemocy” dr Joanny Stojer Polańskiej, która dokonała klasyfikacji przestępców i przedstawiła ich najczęstsze motywacje oraz „Psychologia terroryzmu” prokuratora Macieja Bożka, który ze swadą zaprezentował metody działania grup terrorystycznych w kontekście werbunku nowych członków i stosowanego przez nie „prania mózgu”. Następnie staliśmy się uczestnikami symulacji zamachu terrorystycznego i działań zespołu negocjacyjnego - wszystko to z udziałem Samodzielnego Pododziału Antyterrorystycznego Policji. Dwóch funkcjonariuszy odegrało rolę potencjalnych terrorystów, zaś uczestnicy sesji na ponad pół godziny stali się ich.. zakładnikami. Było niezwykle ciekawie i.. bardzo, bardzo głośno. Zwieńczeniem sesji była prezentacja nt. oględzin miejsca zdarzenia z użyciem broni palnej, którą przeprowadzili technicy kryminalistyczny Komendy Wojewódzkiej Polcji w Katowicach. Dziękujemy za ciekawe zajęcia i czekamy na następne! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Już po raz drugi w naszej szkole odbył się dzień promujący życie bez przemocy i używek czyli Szkolny Przystanek PaT. W ramach tego dnia uczniowie mieli do wyboru aż 13 warsztatów prowadzonych przez naszych nauczycieli i specjalistów spoza szkoły. Oprócz różnego typu zajęć plastyczno - artystycznych (origami, ozdoby choinkowe, rzeźby z balonów, szydełkowanie), kulinarnych (sushi, cukiernicze), sportowych (samoobrona, joga, zumba) można było nakręcić film, pośpiewać, zrobić retusz starych zdjęć czy poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy doskonale się bawili, a na koniec dnia uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje dzieła i zdobyte umiejętności. Tradycyjnie odtańczyliśmy "belgijkę" i to dwa razy!Dzień uznajemy za udany, uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i czekamy na kolejne przystanki PaT. Zobacz więcej »

   

   
 • 07
  gru 2016

  Prace pod napięciem

   
   

  7 grudnia br. uczniowie klasy czwartej elektrycznej wzięli udział w zajęciach dodatkowych z zakresu elektroenergetyki i technik wysokich napięć przeprowadzonych przez przedstawiciela Tauron Dystrybucja S.A. Podczas zajęć zostały zaprezentowane (w firmie relacji foto i video) techniki wykonywania prac pod napięciem na przykładach realizacji Taurona. Ponadto w czasie zajęć wywiązała się dyskusja nt. realizacji i serwisowania sieci niskiego napięcia w aglomeracji katowickiej.     Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 6 grudnia 2016 r. odbyło się spotkanie klasy III EL z przedstawicielem firmy patronackiej Tauron Dystrybucja S.A. Panem J. Mickiem. W czasie spotkania zostały uczniom przedstawione zasady budowy i eksploatacji wyłączników i rozdzielnic średniego i wysokiego napięcia. Prelegent zaprezentował stare i nowe rozwiązania konstrukcyjne oraz ich zalety i wady. Dla przyszłych elektryków to ważne i potrzebne informacje.     Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 29.11.2016 r. w Chorzowie odbył się finał międzyszkolnych zawodów juniorów w piłce ręcznej. W skład drużyny zstio3 weszli: Dariusz Mitas, Błażej Kłosek, Kamil Pawlica, Adrian Pajonk , Patryk Dobrzyński, Dawid Paluch, Jakub Krężel, Bartosz Wabnic, Przemysław Wójcik, Gracjan Brachaczek, Dawid Opyrchał, Maciej Nalewajka. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 28 listopada 2016 r. odbyły się Zawody Piłki Koszykowej Juniorek w Chorzowie. Uczennice naszej szkoły: Magdalena Marny 3Lab, Natalia Mucha 3Lab, Marta Płachta 3Lab, Oliwia Janikowska 2Lab, Agata Muc 2Lab, Weronika Zielińska 2Lab, Paulina Dworaczyk 2Mi, Beata Grolik 1Lab, Karolina Mzyk 1Lab, Weronika Durczok 1TiA rywalizowały z drużyną z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz grupą dziewcząt z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego z Chorzowa. Mecze zakończyły się z wynikami 27:16 dla IV LO i 48:8 dla III LO. Dziękujemy wszystkim za godne reprezentowanie szkoły. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Daria Szenk, uczennica klasy 3 La/b, zdobyła 2 miejsce w XVI Miejskim Konkursie Poetyckim o Złotą Jesienną Chryzantemę, zorganizowanym przez ZSTiO Nr 4 w Chorzowie. Jak co roku w konkursie uczestniczyli uczniowie chorzowskich szkół ponadgimnazjalnych, m.in. AZSO, AZSO nr 2 i IV LO. Wiersze młodych poetów, mających odwagę opisywać współczesną rzeczywistość, zostały opublikowane w tomiku okolicznościowym pt. Korale jarzębiny. Wśród zamieszczonych utworów są wiersze naszej uczennicy, która wykazała się niezwykłą dojrzałością, snując refleksje, pełne gorzkiej prawdy, na temat ludzkiej egzystencji. Oto jeden z nich: Zobacz więcej »

   

   
 •  

  29 listopada 2016 roku w ramach współpracy z Politechniką Śląską odbyła się wizyta 4TI na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Metalurgii. Katedra Informatyki Przemysłowej przygotowała dla nas warsztaty z komputerowych metod projektowania i modelowania parametrycznego, jakie wykorzystuje się we współczesnej technice. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  7 listopada 2016 roku w konkursie „Senior” brały udział szkoły ponadgimnazjalne. W szkole wzięło udział 11 zawodników. Zadania o trzech poziomach trudności okazały się sporym wyzwaniem. Najwyższy wynik w szkole otrzymali uczniowie klasy 3TI: D. Dąbrowski, A. Haber, S. Krzykała.Celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.Po raz drugi zawody zorganizowano za pośrednictwem platformy e-learningowej mCourser. Zobacz więcej »

   

   
 • 28
  lis 2016

  Od szafy do laptopa

   
   

  Wizyta informatyków z klasy drugiej w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach rozpoczęła się lekcją muzealną pt. „Od szafy do laptopa”.  W ciekawy sposób przedstawiono historię nośników pamięci, komputerów 8 bitowych, historię komputerów "blaszanych", czyli PCeta  i maszyn 16 i 32 bitowych takich jak Atari ST, Amiga, Archimedes. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się ewolucja mobilności, oraz historyczne "mainframe" z późniejszych epok. W muzeum można zobaczyć ekspozycję wielkich arytmometrów (komputer ODRA JC1305), komputery biurkowe, unikaty polskiej produkcji oraz elementy telekomunikacji.Dodatkową atrakcją były automaty do gier oraz stare gry na historycznym sprzęcie. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce. „30 lat w informatyce, to tyle co trzy wieki w architekturze!” Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 22.11.2016 roku odbyła się jednodniowa wycieczka do Warszawy, podczas której uczniom towarzyszyli nauczyciele pani Pasich Monika, Szypuła Ewa, Mrowiec Michał i dyrektor Kwap Andrzej. Wszystko rozpoczęło się o godzinie 5.05, kiedy to nasz autokar wyruszył z Chorzowa.. Po miłej i dla większości przespanej podróży, dotarliśmy na miejsce. Pierwsze co rzuciło nam się w oczy to architektura miasta, gdzie stare, odrestaurowane kamienice stały w towarzystwie nowoczesnych osiedli i wysokich szklanych wieżowców. Pierwszym punktem naszej wycieczki było Centrum Nauki Kopernik leżące po lewobrzeżnej stronie Wisły w dzielnicy zwanej Pragą. Wizyta w tym miejscu okazała się być nie lada gratką dla fanów fizycznych, chemicznych, a nawet biologicznych zagwozdek. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  16 listopada br. w auli Państwowych Szkół Budownictwa w Bytomiu odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2015/2016. Wśród śląskich prymusów byli także uczniowie naszej Szkoły: Daria Gwara z klasy 3La/b V Liceum Ogólnokształcącego Nikoli Tesli oraz Sławomir Krzykała z klasy 3TI Technikum Mechaniczno – Elektrycznego im. Nikoli Tesli. Stypendium Prezesa RM jest dla uczniów wyróżnieniem i potwierdzeniem ich zdolności i pracowitości. Gratulujemy Darii i Sławkowi i życzymy sukcesów w realizacji planów związanych z dalszym kształceniem oraz przyszłością. Zobacz więcej »

   

   
 • 18
  lis 2016

  KOREZ

   
   

  W dniu 15 listopada ekipa ponad stu siedemdziesięciu uczniów (o nauczycielach nie wspomnę) dokonała desantu na teatr KOREZ. Podróż z Chorzowa do Katowic nie odbyła się bez przeszkód. Jedna z klas została wyparta z autobusu przez zmasowane natarcie gimnazjalistów, toteż przybyła do teatru z opóźnieniem. Ponieważ komfortowo mieliśmy do dyspozycji całą salę, więc artysta był łaskaw poczekać na spóźnialskich (nie z własnej winy). Przedstawienie nosiło tytuł „Kolega Mela Gibsona” i było monodramem. Mistrzowska kreacja Dyrektora teatru Mirosława Neinerta bardzo spodobała się uczniom, o czym świadczyły oklaski i wybuchy śmiechu oraz uczestnictwo w przedstawieniu w formie zbiorowych śpiewów i bitowania. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 10 listopada 2016 r. czworo uczniów klasy 3Mi - Rafał Grzywocz, Bartosz Rodak, Jakub Adamczyk, Rafał Drejewicz wzięło   udział w XV Chorzowskim Biegu Niepodległości. Bieg został zorganizowany przez Klub Miłośników Historii Akademickiego   Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Chorzowie. Trasa Biegu obejmowała: Pomnik Fryderyka Chopina, Pomnik Matki Polki oraz Pomnik Harcerza. Uczniowie złożyli w tych miejscach kwiaty i zapalili symboliczne znicze. Na koniec wszyscy uczestnicy Biegu oddali się wspólnym śpiewom. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 4 listopada br. klasa IV M/E wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do fabryki kabli i przewodów nkt cables w Warszowicach. Celem wizyty w fabryce było poznanie oferty marki nkt oraz procesu produkcyjnego przewodów o przekroju do 10 mm^2, jakie produkowane są w polskiej filii nkt cables. Wyjazd należy uznać, jako bardzo udany. Warto nadmienić, że nkt cables stale wspiera naszą szkołę w materiały (przewody i kable) niezbędne do realizacji programu nauczania elektryków i mechatroników.  Zobacz więcej »

   

   
 • 02
  lis 2016

  Halloween w szkole

   
   

  Kolejny raz młodzież naszej szkoły pokazała, że potrafi się bawić. Wraz z Samorządem zorganizowała, na wzór amerykańskiego Halloween, zabawy od dawna popularne w kulturze amerykańskiej. Było "strasznie straszliwie" i "okrutnie" wesoło. Wszyscy doskonale się bawili. Zobacz więcej »

   

   
 • 02
  lis 2016

  Zawody szachowe

   
   

  Dnia 26.10.16 r. poraz pierwszy w Starochorzowskim Domu Kultury odbyły się mistrzostwa Chorzowa w szachach. Naszą szkołę reprezentowali: Karolina Mitka z klasy 2Lab, Daniel Skrudlik i Przemek Wójcik z 2Ti oraz Krzysztof Waloń i Bartek Piekarski z klasy 1Tia. Nie udało się nam tym razem zdobuć podium. Nasi uczniowie jednak zyskali doświadczenie i wiedzę w tak trudnych zawodach, trwały one bowiem cztery godziny, a do rozegrania było 5 rund. Nasi reprezentanci obiecali nam, że będą ciężko trenować i zdobędą medalowe miejsca w przyszłym roku.Życzymy im powodzenia i wytrwałości. Zobacz więcej »

   

   
 • 28
  paź 2016

  WIZYTA SERBÓW

   
   

  W dniach 24-27 października, gościliśmy w Chorzowie grono naszych przyjaciół z Republiki Serbii – uczniów i nauczycieli z dwóch szkół: Technikum w Sremskiej Mitrovicy i Liceum w Zrenjanin. Wizyta serbskiej młodzieży na Górnym Śląsku, odbyła się w ramach programu pt. „Spotkanie kultur: łacińskiego Zachodu i greckiego Wschodu”, realizowanego wspólnie przez Technikum oraz Liceum im. Nikoli Tesli wraz z Gimnazjum Nr 8. Przez niespełna 3 dni, młodzież polska i serbska dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniami, m.in. przez uczestnictwo w warsztatach, wspólne zwiedzanie najbardziej charakterystycznych miejsc Chorzowa i Katowic, a także wycieczkę do Krakowa. Spotkanie dwóch kultur, okazało się niezwykle wartościowe dla obydwu stron i zaowocowało impulsem do zrealizowania wspólnych projektów, tak w ścisłym technicznym wymiarze, jak i w sferze szeroko pojętej  humanistyki. Spotkania młodzieży miały też czysto ludzki wymiar, zawiązały się przyjaźnie pomiędzy uczestnikami i trwała nieustanna wymiana poglądów. Wszystko to było możliwe dzięki wsparciu Konsula Honorowego Republiki Serbskiej Ranko Tomovića. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Z 21/22 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły: Adam Hudziak z 4 M/E i Rafał Grzywocz z 3 MI uczestniczyli w IX Nocnym Maratonie Matematycznym organizowanym przez Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej im. Kardynała Prymasa Augusta Hlonda. W konkursie uczestniczyli, oprócz naszych pasjonatów matematyki, uczniowie z 9 szkół ponadgimnazjalnych Chorzowa i Świętochłowic:  Ligonia, Słowaka, Batorego, Curie, Ekonomika, Budowlanki, Muzyka, Salezjanów oraz Katolika. Konkurs rozpoczął się wykładem Łukasza Ochwała, studenta Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, pt: "BIOSTATYSTYKA - Matematyka w służbie medycyny". Po wykładzie maratończycy w wyznaczonych salach przystąpili do rozwiązywania stu zadań. Tuż przed północą zostały ogłoszone wyniki: okazaliśmy się lepsi od gospodarzy, zajmując ex aequo ze Słowakiem PIERWSZE miejsce! Adamowi i Rafałowi serdecznie gratulujemy! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 19.10.2016 r. uczniowie klas 2Mi, 3Mi oraz 4Me, odwiedzili odbywające się w MCK w Katowicach, XI Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania, Napędów i Mechatroniki. W trakcie targów uczniowie mieli możliwość konfrontacji wiedzy teoretycznej zdobytej na zajęciach w szkole z rozwiązaniami praktycznymi. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje na stanowisku techniki podciśnieniowej oraz pokaz możliwości robota przemysłowego SCARA. Zobacz więcej »

   

   
 • 21
  paź 2016

  3 Mi w Brennej

   
   

  W dniach 10 - 12 października 2016 r. klasa 3 Mi w raz z opiekunkami Anną Haidą i Justyną Weselak przebywała na wycieczce turystyczno – krajoznawczej w Brennej w ośrodku wypoczynkowym „Pod Świerkami”. Niestety pogoda nam nie dopisała ale my się nie poddawaliśmy i miło spędzaliśmy czas. Wybraliśmy się na zwiedzanie miasta i zakup pamiątek. Zdobyliśmy Przełęcz Karkoszczonka (720 m. n. p.) odwiedzając przy okazji Chatę Wuja Toma na szczycie. Najwytrwalsi korzystali z basenu krytego, w którym temperatura wody wynosiła 18 stopni. Rozegraliśmy mecz piłki nożnej, turniej bilarda i tenisa stołowego. Wiernie kibicowaliśmy naszej reprezentacji we wtorkowy wieczór, co przyniosło upragnione zwycięstwo. Mimo deszczowej i chłodnej pogody udało nam się wspaniale wypocząć i nabrać nowej energii. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 13 października 2016 r. uczennice klasy 2La/b – Kinga Kaczmarek, Weronika Zielińska, Weronika Turlej i Patrycja Jasiak reprezentowały naszą Szkołę w konkursie Kocham Cię socjologio! na Wydziale Nauk Społecznych UŚ w Katowicach, zorganizowanym podczas Dni otwartych tego Wydziału. Nasze dziewczyny rywalizowały z grupą z III LO z Bielska – Białej. Obie drużyny brały udział w quizie dotyczącym pojęć z zakresu socjologii, historii, wiedzy o społeczeństwie, polityki i statystyki. Po emocjonującym intelektualnym starciu odbyła się dogrywka, gdyż po ostatnim pytaniu ekipy miały tę samą ilość punktów. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 18 października 2016 r. uczniowie klasy 2 i 3 La/b o profilu historyczno-prawnym wzięli udział w seansie filmu "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Nowy film twórcy "Wesela", "Domu złego", czy "Róży", jest dziełem o potężnym ładunku emocjonalnym, ale także wielkiej wartości merytorycznej. Wojciech Smarzowski dokonał bowiem udanego zespolenia dwóch polskich narracji dot. rzezi wołyńskiej, do której doszło w 1943 r.: subiektywnej narracji pamięci ocalałych ofiar, których bliscy zostali w bestialski sposób pomordowani na Kresach i narracji polskich naukowców, którzy rozpoczęli swoje badania nad tym straszliwym wydarzeniem, na początku lat 90-tych. Zobacz więcej »

   

   
 • 19
  paź 2016

  TEST - ERASMUS+

   
   

  Wszystkich kandydatów do programu Erasmus + zapraszamy na test z języka angielskiego, który odbędzie się we wtorek 25 października 2016 r. o godzinie 14.45 w sali 202. Zobacz więcej »

   

   
 • 16
  paź 2016

  Dzień Nauczyciela

   
   

  W czwartek, 13 października 2016 r., odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez klasę 1 La/b pod kierunkiem mgr Dominiki Jędrusik. Uczniowie zaprezentowali się w scence kabaretowej pt: „Jak Ty zdasz?”. W podziękowaniu wszystkim nauczycielom za ich trud, na scenie wystąpił zespół Noxious w swojej autorskiej piosence oraz w coverze piosenki „Zawsze tam gdzie Ty” zespołu Lady Pank, zespołowi towarzyszyła Laura Krzyżanek. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W szkole rozpoczęła swoją działalność Lokalna Akademia Sieciowa firmy Cisco. Akademia będzie realizowała swoje zadania w ramach programu Cisco Networking Academy (CNA).W ramach akademii uczniowie naszej szkoły będą mogli przystąpić do kursu IT Essentials. Kurs IT Essentials PC Hardware and Software jest autoryzowanym szkoleniem, które przygotowuje do zdawania egzaminu certyfikacyjnego CompTIA A+.Kurs IT Essentials jest podstawowym kursem w ofercie programu Cisco Networking Academy. Egzaminy zdawane są on-line na serwerze egzaminacyjnym w USA. Materiały do nauczania są dostępne w języku polskim oraz angielskim. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Michał Hadryś, uczeń klasy 4 Ti, został laureatem miejskiego konkursu na logo CUMY, zorganizowanego przez miasto Chorzów. Uczeń naszej szkoły otrzymał ponad 60% głosów. W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Chorzowa, którzy mogli wykazać się kreatywnością, projektując w dowolnej formie plastycznej (papierowo lub elektronicznie) logo. Zobacz więcej »

   

   
 • 12
  paź 2016

  Serce masz jedno...

   
   

  11 października grupa młodzieży z klasy 1la/b i 2la/b brała udział w warsztatach edukacyjnych – Serce masz jedno - zorganizowanych przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Uczniowie poddali się bezpłatnym badaniom poziomu cukru we krwi i ciśnienia tętniczego. Wysłuchali porad dietetycznych oraz zapoznali się z zasadami profilaktyki chorób serca i żył. Podczas imprezy uczestnicy mogli osobiście przekonać się że zdrowe jedzenie jest również smaczne, gdyż organizatorzy zadbali o poczęstunek ze świeżych soków i warzyw. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Trwa rekrutacja do programu unijnego Erasmus + (edycja PO WER ) na rok szkolny 2016/2017. Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie się do dnia 17.10.2016 r. do Pani Anny Kędziory. Kandydaci napiszą test z języka angielskiego oraz odbędą rozmowę z pedagogiem szkolnym. Następnie Komisja Rekrutacyjna, na podstawie wyników testu oraz ocen z języka angielskiego, przedmiotów zawodowych, oceny zachowania po klasie II, przygotuje listę uczniów zakwalifikowanych do programu oraz listę rezerwową. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  6 października grupy biotechnologiczne z klas 2la/b i 3la/b brały udział w warsztatach ekologicznych w Żabich Dołach. Podczas zajęć uczyliśmy się rozpoznawać drzewa, które występują powszechnie w naszym otoczeniu. Pani Izabela Skowronek z Pracowni Edukacji Żywej podawała proste sposoby na rozróżnianie poszczególnych drzew. Zobacz więcej »

   

   
 • 07
  paź 2016

  Wizyta w Limburgu

   
   

  W dniach 3-7 października br. delegacja nauczycieli ZSTiO Nr 3 wraz z dyrektorem oraz nauczycielami Zespołu Szkół Budowlanych w Chorzowie odwiedziła Friedrich Dessauer – Schule w Limburgu, szkołę o profilu technicznym, z którą zamierzamy rozpocząć współpracę. Tematem przewodnim wizyty był planowany przez obie szkoły projekt dotyczący budowy modelu inteligentnego domu energooszczędnego. Zapoznaliśmy się z niemieckim systemem kształcenia zawodowego. Mieliśmy możliwość zobaczenia pracowni i warsztatów w Centrum Kształcenia Zawodowego w Limburgu. Byliśmy pod wrażeniem wielkości i wyposażenia szkół oraz pozytywnych aspektów modelu kształcenia zawodowego w Niemczech. Dzięki gościnności gospodarzy udało nam się zwiedzić Limburg oraz Koblencję. W ramach kontynuacji współpracy,  na przełomie listopada i grudnia br., będziemy ponownie gościć u nas grupę nauczycieli z Limburga. Zobacz więcej »

   

   
 • 02
  paź 2016

  Rycerka 2016

   
   

  W dniach 28-30 września 2016 r. grupa uczniów z 2 i 3 klasy liceum wraz z Panią A. Kępińską i Panią M. Pasich wybrała się na warsztaty ekologiczne do niewielkiej miejscowości o nazwie Rycerka Górna. Uczestnicy zatrzymali się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym, w którym zostali bardzo ciepło przywitani przez tamtejszego przewodnika górskiego. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Właśnie rozpoczynamy drugą edycję programu unijnego Erasmus +. W maju 2017 r. grupa 17 uczniów naszej szkoły pojedzie wraz z opiekunami do Irlandii na miesięczne praktyki zawodowe. Rekrutacja do projektu ruszy po etapie wstępnym, który polega na przygotowaniu przez chętnych z każdej klasy trzeciej wspólnego plakatu promującego projekt. Plakaty proszę dostarczyć do dnia 10 października b.r. do koordynatora projektu pani Anny Kędziory. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 30 września br., zgodnie z obowiązującymi przepisami, w Szkole został przeprowadzony próbny alarm przeciwpożarowy. Sprawdzono znajomość obowiązujących procedur oraz szybkość działania uczniów, nauczycieli oraz innych pracowników Szkoły w sytuacji zagrożenia. Zobacz więcej »

   

   
 • 02
  paź 2016

  Kwestujemy z PCK

   
   

  W dniach 23, 24 i 25 września br. uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w zbiórce żywności przeprowadzanej przez Polski Czerwony Krzyż w sklepach TESCO, znajdujących się w naszej dzielnicy. Wolontariusze poświecili swój czas, by wspomóc akcję. Dziękujemy im za szlachetne serce i zapraszamy do kolejnych działań. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 29.09.2016 odbyły się Drużynowe Zawody w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej Juniorów szkół ponadgimnazjalnych w Chorzowie. Nasze koleżanki, w pomniejszonym składzie, z powodu dwóch wyjazdów w ogólnej klasyfikacji zajęły X miejsce.   Skład drużyny:   - Wideł Fabiola 3Ti,   - Durczok Weronika 1TiA,   - Arczewska Kamila 1Lab,   - Mzyk Karolina 1Lab,   - Czerniejewska Eliza, 1Lab.   Miejsce II zajęła drużyna męska w składzie:   - Maczek Aleksander 3Ti,   - Piwowarski Paweł 3Ti,   - Kłosek Błażej 3Mi,   - Wabnic Bartosz 3Mi,   - Krężel Jakub 3Mi,   - Brachaczek Gracjan 2Ti,   - Mimier Kamil 1TiB,   - Tiffert Rafał 1TiB,   - Kozubek Piotr 1TiA,   - Czembor Jacek 1Me,   - Osadnik Mirosław 1TiA,   - Janicki Daniel 1Me,   - Postulka Piotr 1Lab.   Przedstawiciele naszej szkoły również zdobyli II miejsce w Chorzowie w sztafecie   4 x 100 m.   - Maczek Aleksander 3Ti,   - Mimier Kamil 1Tib,   - Tiffert Rafał 1TiB,   - Osadnik Mirosław 1TiA.   W konkurencjach; 400 m III miejsce w Chorzowie zdobyła Fabiola Wideł 3Ti, w skoku w dal III miejsce zajął Paweł Piwowarski z klasy 3Ti. Wszystkim dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy osiągniętych wyników. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 27 września odbyły się międzyszkolne biegi przełajowe. Naszą szkołę reprezentowali: Adam Domagała 3Mi, Aleksander Maczek, Jakub Krężel 3Mi, Bartosz Wabnic 3Mi, Daniel Janicki 1Me, Piotr Kozubek 1Tia, Weronika Durczok 1Tia, Paulina Dworaczyk 2Mi, Agata Muc 2Lab, Natalia Henczyca 3Lab, Klaudia Hajduk 3Lab oraz Fabiola Wideł 3Ti. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dziewiąta edycja Konkursu „Czy byłbyś dobrym inżynierem?” odbyła się 23. września 2016 r. na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W Konkursie, który patronatem objął JM Rektor Politechniki Śląskiej Prof. Arkadiusz Mężyk, wzięło udział 20 drużyn reprezentujących szkoły województwa śląskiego, a wśród nich Tesla Team (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 w Chorzowie) w składzie Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W miniony weekend odbyła się Noc Gier Planszowych zorganizowana przez Szkolny Klub Gracza. Od 21 do 6 rano uczniowie klas 2Mi i 2Ti  oraz kilka osób spoza szkoły pod okiem nauczycieli spędziło czas przy planszówkach.  Jest to piąta już Nocka Gier a zarazem pierwsza w tym roku szkolnym. Serdecznie zapraszamy nowych wielbicieli gier planszowych i karcianych do naszego klubu! Bliższe informacje i zapisy u  Kamila Bizuka oraz Dominika Zagórnika z klasy II Mi. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Od zwycięstwa  swojej grupy rozpoczęli start  w Międzyszkolnych Rozgrywkach Sportowych  piłkarze nożni, którzy na boisku Orlik pokonali I LO ( Słowak ) 6:4 oraz LO Katolik 3:0  (w o). Finał odbędzie się 23.09.2016 r. Skład drużyny : Dariusz Nowak, Krystian Chmura, Krzysztof Jelonek (wszyscy 3 El),  Dawid Paluch (3 MI), Kamil Kochan (2 MI), Bartosz Borecki, Kamil Klimczak,Maciej Kasperczyk, Łukasz Szmidt (wszyscy 1 TIA), Daniel Janicki (1 M/E), Paweł Szostok i  Mateusz Mołdrzyk (2 E/I). GRATULUJEMY!!! Zobacz więcej »

   

   
 • 15
  wrz 2016

  ENERGETAB 2016

   
   

  W dniu 14.09.2016 uczniowie klas elektrycznych (II E, 3EL, 4E) udali się na targi elektroenergetyki ENERGETAB  w Bielsku – Białej. Tegoroczne Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2016 to ponad 700 wystawców z kilkunastu krajów Europy i Azji, którzy zademonstrowali swoje najnowsze produkty dla modernizującej się polskiej branży elektrycznej. Zwiedzając pawilony wystawowe oraz rozmawiając z przedstawicielami firm uczniowie mają możliwość oceny i pogłębienia swojego stanu wiedzy. Aby zobaczyć galerię z Targów kliknij TUTAJ.   Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniach 7-9 września 2016 r. klasy pierwsze naszej szkoły uczestniczyły w wycieczce integracyjnej do Wisły. Podczas wyjazdu uczniom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, która sprzyjała obserwacji górskiego krajobrazu. Pierwszego dnia pobytu pierwszoklasiści wybrali się na spacer po górskich wzniesieniach. W godzinach wieczornych wraz z wychowawcami spędzali miło czas przy ognisku. W następnym dniu wycieczki wszystkie klasy brały udział w zajęciach integracyjnych ze szkolnymi pedagogami: p. Agnieszką Niemiec i p. Robertem Gierkiem, którzy przygotowali program profilaktyczny "Bliżej". Pozwoliło to nie tylko na lepsze poznanie koleżanek i kolegów, ale także przeciwdziałanie brakowi akceptacji osób mających problemy w kontaktach z rówieśnikami. Po kolacji uczniowie brali udział w konkursie na najlepszą piosenkę (wiersz) o klasie, bajkę oraz w turnieju o najlepszą znajomość wychowawcy. W międzyklasowej rywalizacji zwyciężyła klasa I TIA. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu dzisiejszym uczniowie klas pierwszych wyjechali na trzydniową wycieczkę integracyjną do Domu Wczasowego Krokus w Wiśle, gdzie realizować będą  wspólne projekty, by poznać się i zintegrować wg hasła „U Nas dobrze się poczujesz, jak się szybko zintegrujesz”. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  1 września to początek nowego roku szkolnego, ale również dzień, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. Nasz kraj stał się pierwszą ofiarą agresywnej polityki nazistowskich Niemiec. Jak co roku Wojskowa Komenda Uzupełnień wspólnie z władzami samorządowymi  naszego miasta zorganizowały obchody rocznicowe  tamtej tragedii aby upamiętnić wysiłek obrońców Polski z 1939 roku i przypomnieć, że pokój nikomu nie jest dany raz na zawsze. W uroczystościach naszą szkołę reprezentował Poczet  Sztandarowy, Dyrektor  Krystian Biadacz  oraz delegacja uczniów z nauczycielem historii Januszem Kuligowskim. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Drodzy Uczniowie, 1 września 2016 r. – w czwartek – rozpoczynamy kolejny rok szkolny. Zgodnie z coroczną tradycją zapraszam na godzinę 8:00 na mszę św. do kościoła pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym, zaś o godzinie 9:30 inauguracja roku 2016/2017 w auli Szkoły. Dyrektor - mgr Krystian Biadacz Zobacz więcej »

   

   
 • 27
  cze 2016

  WAKACJE 2016

   
   

  Dyrekcja ZSTiO Nr 3 życzy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły udanych i bezpiecznych wakacji. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Firma TAURON Dystrybucja S.A., działa w niezwykle ważnym obszarze, jakim jest energetyka. Mając na uwadze społeczną odpowiedzialność biznesu, swój własny rozwój i dbałość o przyszłe kadry, od wielu lat wspiera proces kształcenia zawodowego, najbardziej w szkołach objętych swoim patronatem. Proponuje uczniom możliwość odbycia ciekawych praktyk i staży zawodowych, zdobycie cennego doświadczenia oraz liczne szkolenia i spotkania ze specjalistami, wyjazdy do obiektów energetycznych oraz konkursy. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 21.06.2016 r w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji  Hajduki, nauczyciele wychowania fizycznego dla uczczenia XXXI Letniej Olimpiady w Rio de Janeiro ( 5 – 21.08.2016 r.).zorganizowali Olimpijski Dzień Sportu . W części wstępnej odbył się Ceremoniał Olimpijski. Wyróżnieni sportowcy Natalia Henczyca,  Klaudia  Hajduk, Kamil Kochan, Remigiusz Bujak, Kamil Bizuk i Kamil Pawlica  wnieśli flagę olimpijską, następnie dyrektor szkoły mgr Krystian Biadacz dokonał otwarcia imprezy. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  16 czerwca 2016 r. grupa uczniów z klas I Mi, II El, II Mi i III ME wybrała się na Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Uczniowie brali udział w wykładzie nt. drukarek 3D, ich możliwości i zastosowań, a następnie zwiedzali laboratoria, w których kształcą się studenci na kierunkach: Automatyki i Robotyki, Informatyki Stosowanej z Komputerową Nauką o Materiałach, Inżynierii Materiałowej, Mechaniki i Budowy Maszyn, Mechatroniki, Nanotechnologii i Technologii Procesów Materiałowych, Zarządzania i Inżynierii Produkcji. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W niedzielę 12 czerwca 2016 roku 29 uczniów ZSTiO Nr 3 oraz Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi pod opieką czwórki nauczycieli – A. Rudziarczyka, K. Jarzyńskiej, A. Knapik i P. Olszynki – po raz dziewiąty udała się do włoskiego Termoli. Uczestnicy wycieczki w ciągu tygodniowego pobytu poznają atrakcje Termoli, zwiedzą Sassi di Matera – tzw. kamienne miasto oraz przedstawią Włochom program artystyczny inspirowany hasłem tegorocznych krakowskich Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Prof. A. Rudziarczyk, kierownik wyprawy, dla tegorocznych uczestników wyjazdu przygotował program łączący aktywność z wypoczynkiem.  Zobacz więcej »

   

   
 • 14
  cze 2016

  Kolejne zwycięstwo!

   
   

  Dnia 8.06.2016 r. odbyły się rejonowe zawody w piłce plażowej juniorów. Dwójka reprezentantów naszej szkoły – Michał Kamiński oraz Daniel Zubrzycki, która wygrała ze wszystkimi drużynami z Chorzowa, przystąpiła bardzo zmobilizowana, do rozgrywek piłki plażowej z zawodnikami ze Świętochłowic i Siemianowic. Nasi reprezentanci odnieśli zwycięstwo nad siatkarzami ze Świętochłowic. Jednak nie udało się im wygrać z dwójką z Siemianowic. Walka pomiędzy drużynami była zażarta, lecz nasza para zajęła drugie miejsca – co jest bardzo dużym osiągnięciem. Zobacz więcej »

   

   
 • 12
  cze 2016

  F&F Home Radio

   
   

  W dniu 10 czerwca grupa elektryków z klasy 3M/E oraz absolwentów klas elektrycznych naszego technikum wzięła udział w szkoleniu certyfikującym z zakresu instalacji inteligentnych - systemu F&F Home Radio. Tym razem szkolenie odbyło się w siedzibie firmy F&F - Pabianicach. System F&HOME RADIO tworzy nową jakość w kreowaniu przyjaznych przestrzeni mieszkalnych. F&HOME RADIO jest jednym z najtańszych rozwiązań na rynku oferujący przy tym niezwykle szeroki wachlarz możliwości. Dzięki niemu jest możliwość kontroli nad sposobem funkcjonowania domu w niezwykle łatwy sposób, z dowolnego miejsca, o dowolnej porze i co najważniejsze bezprzewodowo. Więcej informacji o systemie na stronie www producenta.   Zobacz więcej »

   

   
 •  

    Dzień Patrona Szkoły – Nikoli Tesli   W dniu 9 czerwca 2016 r. po raz trzeci obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły – Nikoli Tesli – wybitnego serbskiego wynalazcy. W uroczystości udział wzięli: Konsul Honorowy Republiki Serbii, Pan Ranko Tomović; Halina Hiltawska – radna RM Chorzów. Przedstawiciele śląskich uczelni:    prof. Rafał Molencki – Dziekan Wydziału Filologicznego UŚl; dr Aleksander Ostenda – Dziekan Wydziału Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych WST Katowice; dr hab. inż. Jan Jezierski – Prodziekan (Elekt) Wydziału MechanicznegoTechnologicznego PŚl; dr hab. inż. Krzysztof Nowacki – Prodziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii PŚl; Zobacz więcej »

   

   
 • 08
  cze 2016

  Budapeszt

   
   

  Dnia 1 czerwca 2016 roku około godziny 6.00 uczniowie klasy 3M/E i 2La/b wyruszyli na autokarową wycieczkę do Budapesztu. Oczywiście przewodniczkami tej trzydniowej eskapady były jak zawsze niezawodne wychowawczynie – pani Sobecki i pani Pasich. Po kilkugodzinnej podróży, w czasie, której zapoznawaliśmy się z kulturą odwiedzanych przejazdem stacji paliwowych w Czechach i na Słowacji, dotarliśmy do celu jakim była stolica Węgier. Zobacz więcej »

   

   
 • 01
  cze 2016

  ORLIKI w brązie

   
   

  W kolejnym etapie rozgrywek Śląskiej Ligi Orlika uczniowie naszej szkoły w półfinale wojewódzkim zajęli 3 miejsce. W pierwszym meczu przegrali z II LO z Mikołowa 1:0, a następnie wygrali 5:3 z uczniami z I LO z Pszczyny. Naszą drużynę reprezentowali: Karol Mierzwa (kapitan), Adrian Klimek, Mateusz Żłobiński, Adam Furdzik, Karol Kasperczyk, Krystian Chmura, Krzysztof Jelonek, Dominik Śladkowski, Mateusz Mołdrzyk i Paweł Szostak. GRATULUJEMY!! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Po czterotygodniowych praktykach w irlandzkich przedsiębiorstwach w miastach Mallow i Cork wróciliśmy do naszych szkolnych obowiązków w Polsce. Ten zagraniczny pobyt był niepowtarzalną okazją zdobycia doświadczenia zawodowego, ale przede wszystkim podniesienia umiejętności językowych. Wiedza zdobyta na zajęciach w szkole została przez nas wykorzystana w praktyce, w sytuacjach życia codziennego. Dzięki zakwaterowaniu w rodzinach poznaliśmy zwyczaje i kulturę wyspiarzy, którzy okazali się bardzo otwartymi i serdecznymi ludźmi. Teraz łatwiej jest nam zrozumieć powody migracji tak wielu naszych rodaków do tego kraju. Niektóre zwyczaje irlandzkie, niezwykła uprzejmość kierowców, życzliwość i ogromna tolerancja to pozytywne akcenty, które moglibyśmy przenieść do Polski. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  30 maja 2016 r. grupa uczniów z klasy 2 Ti wzięła udział w zajęciach z informatyki zorganizowanych przez pracowników Katedry Informatyki Przemysłowej na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej. Zajęcia składały się z 2 części - pierwsza dotyczyła bezpieczeństwa w sieciach komputerowych, a druga miała tytuł "Obliczenia równoległe - od superkomputera do procesorów graficznych". Uczniowie zapoznali się z wyżej wymienionymi tematami, a następnie mieli możliwość samodzielnie zaprogramować komputery w laboratorium, jak również włamać się do komputera prowadzącego zajęcia. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Wszyscy od początku tygodnia myśleli o powrocie do domu, lecz jeszcze trochę zadań zostało do zrealizowania. Uczniowie kontynuowali i zamykali rozpoczęte w ubiegłym tygodniu projekty informatyczne: baza danych kontaktów firmy GAA Mallow Sports z szkołami, sponsorami, lokalnymi mediami. Serwis internetowy lokalnej jednostki banku Credit Union został zaakceptowany i zostanie wdrożony. Inni zajmowali się remontem w sławnym klubie Marakibo, wymianą oświetlenia awaryjnego w szkole w Ballingeary, w której mimo znajomości angielskiego trudno było się naszym  uczniom porozumiewać, bo wszyscy mówili tam głównie po irlandzku. W wolnym czasie pracodawcy i sami uczniowie organizowali wyprawy na łódki, spotkania przy bilardzie i wiele innych. Lecz w końcu nadszedł czas i trzeba było wracać do Polski, zbiórka o 3:45, transfer na lotnisko i wylot o 6:35. Do Chorzowa dotarliśmy ok. 13:30. Zobacz więcej »

   

   
 •  

               W dniach 18-20 maja 2016 grupa biologiczna klasy 2 La/b wraz z częścią osób z klasy 1 La/b pod przewodnictwem trzech generałów - pani Anny Kępińskiej, pani Moniki Pasich oraz pani Magdaleny Molenckiej - udała się na warsztaty ekologiczne organizowane w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Soblówce. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W przedostatnim tygodniu praktyk ilość pracy trochę rośnie… może przez zdobyte doświadczenie i większa ilość zleconych zadań?! Prace informatyków skupiały się na naprawie komputerowego sprzętu peryferyjnego, oprawą graficzną lokalnej gazetki, naprawą smartfonów, przygotowaniem aplikacji do obsługi bazy danych. Elektrycy i mechatronicy zajmowali się wymianą paneli sterowania alarmem p. poż., oświetlenia awaryjnego, montażem instalacji parkingowej sklepu (maszyna drukująca bilety, cewki rozpoznające obecność samochodu przy maszynie i po przejechaniu szlabanu, szlaban, kamera rozpoznająca numery tablic rejestracyjnych), okresowym sprawdzaniu stanu instalacji elektrycznej w mieszkaniu, naprawą silnika napędzającego ekstraktor. Na koniec tygodnia zostaliśmy zaproszeni na ponadprogramową wycieczkę na Moherowe Klify, jednak pojechali tylko najbardziej wytrwali. Nie da się tego opisać trzeba to zobaczyć… Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 20.05.2016 r. 15-osobowa grupa uczniów klas drugich technikum pod opieką nauczyciela A.Muchy odbyła wyjazdowe ćwiczenia laboratoryjne z fizyki na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Metalurgii. W przestronnych laboratoriach uczniowie podzieleni na 5-osobowe grupy, pod nadzorem pracowników dydaktycznych, zaliczyli praktycznie ćwiczenia o następującej tematyce:   1. Badanie zjawisk optycznych dyfrakcji i interferencji światła monochromatycznego   2. Badanie zjawiska Halla   3. Wyznaczanie stosunku e/m dla elektronu.   Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W ramach trwającej już 5 lat współpracy, w dniach 17 – 19 maja bieżącego roku, gościliśmy w naszej Szkole delegację nauczycieli z Fredrich – Dessauer – Schule z Limburga. Celem wizyty było ustalenie dalszych wspólnych działań, w tym zainicjowanie interdyscyplinarnego projektu, który moglibyśmy realizować wraz z uczniami szkoły z Limburga i zaproszonymi do współpracy uczniami Zespołu Szkół Budowlanych im. K.K. Baczyńskiego. Podczas tej wizyty niemieccy nauczyciele mieli możliwość zapoznać się z ofertą edukacyjną i wyposażeniem naszej Szkoły oraz Zespołu Szkół Budowlanych, a także zwiedzić Kraków, Katowice, Muzeum w Oświęcimiu i kopalnię Guido w Zabrzu. Realizacja programu pobytu naszych gości w Polsce możliwa była dzięki otrzymaniu dofinansowania z Urzędu Miasta Chorzów, za co serdecznie dziękujemy. Kolejnym krokiem pojętych działań będzie wizyta polskich nauczycieli w Limburgu we wrześniu tego roku, gdzie będziemy mogli bliżej poznać Fredrich – Dessauer – Schule, dokonać wyboru jednego z przygotowywanych przez poszczególne szkoły projektów i ustalić szczegóły jego realizacji. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 11.05.2016 r. odbyły się mistrzostw Chorzowa w biegach na orientację. Naszą szkołę reprezentowali: -Agata Pieczyk 1 Lab -Natalia Krupa 1 Lab -Magdalena Marny 2 Lab -Fabiola Wideł 2 Ti -Paweł Piwowarski 2 Ti -Aleksander Maczek 2 Ti -Adrian Pająk 2 Ti -Tomasz Lubos 1 Mi  Zobacz więcej »

   

   
 • 17
  maj 2016

  Sztafeta

   
   

  W dniu 10.05.2016 r. odbyły się zawody w sztafetach 4x100 i szwedzkiej. Sztafeta 4x100, która zdobyła I miejsce w Chorzowie, wystąpiła w składzie: -Natalia Henczyca 1 Lab  -Klaudia Hajduk 2 Lab -Agata Pieczyk 1 Lab -Natalia Krupa 1 Lab Natomiast drużyna w składzie: -Natalia Henczyca 2 Lab - 100 m -Natalia Krupa 1 Lab - 200 m -Agata Pieczyk 1 Lab - 300 m -Fabiola Wideł 2 Ti - 400 m Dziewczyny w sztafecie szwedzkiej zajęły miejsce II. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Ten tydzień również rozpoczął się wycieczką. Pogoda dopisała i można było m.in. podziwiać widoki z Ladies View w Parku Narodowym Killarney, piętrzący się wodospad Torc Waterfall, jezioro Muckross. W tym tygodniu prace skupiały się przede wszystkim na tworzeniu okablowania i instalacji elektrycznej budowanych apartamentów, montowaniu alarmów przeciw pożarowych, wymianie czujek, naprawie laptopów, projektowaniu bazy danych, tworzeniu nowej strony dla Credit Union i aktualizowaniu FB dla Mallow GAA Sports Complex. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Minął pierwszy tydzień pobytu w Mallow (Irlandia). Po chwili odetchnienia czas wrócić do obowiązków. Mechatronicy naprawiali wieżę TEAC CR-H600 i Sony Dream Machine, elektrycy robili biały montaż elektryczny, montowali monitoring oraz oświetlenie ogrodu, a informatycy tworzyli strony, serwisy, projektowali wizytówki, zajmowali się testowaniem i naprawianiem smartfonów oraz laptopów.   Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Nasza szkoła, 28 kwietnia, gościła przedstawicieli chorzowskiej policji. Odwiedzili nas funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego. Mundurowi rozmawiali z uczniami klas drugich i trzecich technikum o bezpieczeństwie i odpowiedzialności karnej osób pełnoletnich oraz o dalekosiężnych konsekwencjach podejmowanych przez młodych ludzi decyzji. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Zaraz po przyjeździe do miasteczka Mallow zostaliśmy zaproszeni do irlandzkich domów. W niedzielę spotkaliśmy się z przedstawicielami firmy organizującej praktyki- Your International Training. Dowiedzieliśmy się jak będzie wyglądała nasza codzienność w ciągu najbliższych czterech tygodni, a w poniedziałek udaliśmy się na wycieczkę do Kinsale, podziwiać przepiękne klify i portowe miasteczko oraz stary fort obronny. Pogoda dopisała- było wietrznie, jak to nad oceanem, ale nie zabrakło słońca. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  3 maja 1791 roku Sejm Wielki zwany też Czteroletnim uchwalił naszą pierwszą Konstytucję. Majowa ustawa była bardzo postępowym, jak na owe czasy, aktem wprowadzającym trójpodział władzy przy zachowaniu ustroju monarchicznego. Warto pamiętać, że był to pierwszy w Europie i drugi po konstytucji amerykańskiej taki dokument. W tym roku rocznica uchwalenia Konstytucji zbiegła się z 95 rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego, które ostatecznie przyczyniło się do przyłączenia znacznej części Górnego Śląska do Polski. Sukces ten był w dużej mierze możliwy dzięki mądrej polityce Wojciecha Korfantego. W miejskich obchodach 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 95 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego naszą szkołę reprezentowała kilkunastoosobowa delegacja uczniów z dyrektorem Krystianem Biadaczem na czele. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  29 IV 2016 r. pożegnaliśmy klasy maturalne (3 La/b, 4 E/I, 4 Mi, 4Ti). W akademii tak szczególnej i wyjątkowej wzięli udział Dyrekcja Szkoły, grono pedagogiczne, zaproszeni goście, uczniowie klas drugich liceum i trzecich Technikum, a przede wszystkim tegoroczni absolwenci. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  26 kwietnia 2016 r. otrzymaliśmy wyniki konkursu z języka angielskiego „Reading broadens your mind,” który odbył się 31 marca 2016r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Chorzowie. Konkurs zachęca do czytania książek w języku angielskim nie tylko w wersji papierowej ale także w wersji elektronicznej. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu na podstawie opowiadania „Nightcrawlers” Roberta McCammona. Miło nam poinformować, że trzecie miejsce w konkursie zajął uczeń klasy II La/b Kevin Kotysz.   Serdecznie gratulujemy! Zobacz więcej »

   

   
 • 25
  kwi 2016

  LAN 4.0

   
   

  W nocy z piątku na sobotę dnia 22-23.04 br. Odbyła się kolejna z serii nocy informatyków. Uczniowie klasy III Ti zorganizowali już po raz czwarty rozgrywki sieciowe. Całość imprezy przebiegała bezproblemowo, a zaprojektowanie sieci jak i całej infrastruktury było dla naszych uczniów dobrą praktyką zawodową. Poza komputerami nie obyło się bez konsol jak np. Xbox 360 czy Playstation 2, a także retro jak słynny Pegasus. W trakcie imprezy zostały przedstawione różne, czasem dziwne konfiguracje komputerów uczestników jak np. chłodzenie wodne (tzw. watercooling) czy połączenie dwóch odmiennych kart graficznych i zasilanie ich dwoma zasilaczami.   Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 22.04.2016 klasa 1 Mi udała się do pobliskiego Freestyle Parku, gdzie mogła odreagować szkolne stresy, wykazując się przy tym niezłą sprawnością fizyczną. Największym powodzeniem cieszyły się trampoliny, ale kilku śmiałków spróbowało też jazdy na rowerze lub deskorolce po rampie. Wszyscy uczestnicy tej krótkiej wycieczki świetnie się bawili, a dowodem tego niech będzie kilka fotografii zrobionych przez wychowawczynię. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 20 kwietnia na boisku ze sztuczną nawierzchnią odbył się chorzowski finał piłki nożnej chłopców w ramach Śląskiej Ligi Orlików. Uczniowie naszej szkoły w składzie:  Karol Mierzwa, Adrian Klimek, Kamil Kochan, Dominik Śladkowski, Jakub Pulut, Dariusz Nowak, Krystian Chmura, Krzysztof Jelonek  i Daniel Szydłowski zajęli I miejsce pokonując  ZST nr 2 im. M.Batko  7:0 oraz III LO Batory 5:2. Najlepszym zawodnikiem wybrany został KAROL MIERZWA (3 Lab). GRATULUJEMY!  Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 13 kwietnia, na strzelnicy "EMJOT" w Parku Śląskim, odbyła się kolejna edycja zawodów strzeleckich "Srebrne Muszkiety". Do rywalizacji przystąpiło dziewięć drużyn męskich i dziewięć drużyn żeńskich. Nasze uczennice w składzie: Karolina Grudzień, Julia Raj i Fabiola Wideł długo utrzymywały się na pozycji trzeciej, lecz ostatecznie zajęły piątą lokatę. Z kolei nasi uczniowie w składzie: Aleksander Maczek, Adrian Pająk i Krzysztof Grzybek oraz Krzysztof Trąd jako "support".. zdobyli pierwsze miejsce pokonując silne drużyny z III LO im. Stefana Batorego i II LO im. Juliusza Ligonia. Dziękujemy Wam Panowie (i Panie) za godne reprezentowanie szkoły! Dzięki Wam możemy powiedzieć, że Srebrne Muszkiety, to My!   Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 11.04.2015 r. uczniowie naszego Liceum brali udział w dniach otwartych Instytutu Anglistyki i Instytutu Języków Romańskich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Nasi uczniowie wzięli czynny udział w zajęciach konwersatoryjnych dotyczących historii literatury brytyjskiej XIX wieku, a także ćwiczeniach poświęconych rozumieniu tekstu i konwersacjom. Tematyką wykładu wieńczącego dzień otwarty była cywilizacja Włoch, na którym uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą architektury i kultury starożytnego Rzymu. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z naukową ofertą uniwersytetu, jak też jego strukturą organizacyjną. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 13.04.2016 r. w siedzibie firmy KAMSOFT w Gliwicach odbył się finał XIV edycji konkursu wiedzy o elektryczności „Z elektryką przez świat”. Organizatorami konkursu byli: Stowarzyszenie Elektryków Polskich i Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Naszą szkołę reprezentowali Marcin Gawełczyk i Paweł Wójcicki z klasy 4 E/I pod kierunkiem mgr. inż. Tomasza Szromka. W konkursie wzięło udział kilkudziesięciu uczestników z kilkunastu szkół technicznych ze Śląska. Marcin Gawełczyk został laureatem konkursu. W klasyfikacji ogólnej zajął 16 miejsce. GRATULUJEMY!!! Zobacz więcej »

   

   
 • 14
  kwi 2016

  IZO-BLOK S.A

   
   

  W dniu 12.04.2014 uczniowie klasy IV MI  technik mechatronik w ramach poznania rynku pracy uczestniczyli w zwiedzaniu firmy IZO-BLOK lidera w produkcji POLIPROPYLENU SPIENIONEGO (EPP) - materiału szeroko stosowanego w przemyśle samochodowym i nie tylko. Uczniowie zapoznani zostali z procesem produkcyjnym oraz przygotowaniem produkcji, gdzie ważnym elementem jest projekt odpowiednich form  w AutoCAD i  obróbka na obrabiarce CNC. Przedstawiona została również oferta zatrudnienia skierowana do przyszłych absolwentów. Zobacz więcej »

   

   
 • 13
  kwi 2016

  Prelekcja dla LO

   
   

  W dniu 12.04.2016 w naszej szkole przedstawiciele firmy Energoprojekt Katowice S.A. przeprowadzili dla uczniów liceum zajęcia o pozyskiwaniu energii cieplnej oraz szkodliwości emisji CO₂ do atmosfery, w czasie spalania paliw kopalnych. Tłumaczyli jak ważną role odgrywa ograniczenie emisji gazów cieplarniach oraz zapobieganie podnoszeniu temperatury na kuli ziemskiej. W przystępny sposób wyjaśnili zawiłe procesy technologiczne, formy ochrony środowiska, atmosfery oraz życia na Ziemi. Na koniec zajęć zorganizowali mały konkurs, w którym zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Miesiące marzec i kwiecień, to dla uczniów klas Liceum Ogólnokształcącego, czas spędzony nie tylko wytężonej i owocnej pracy w szkole, ale także upływający pod znakiem zainteresowania zagadnieniami natury prawnej. Po spotkaniu z Panem prokuratorem Cezarym Golikiem, udaliśmy się dwukrotnie na zajęcia, w gościnne mury Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. W pierwszej kolejności uczniowie klasy 2 Lab przyjęli zaproszenie do udziału w Dniu z Prawem Administracyjnym, jaki został zorganizowany na WPiA UŚ w dniu 17 marca.Prace warsztatowe odbyły się w czterech panelach tematycznych: 1. Zatrzymanie prawa jazdy, 2. Przeciwdziałanie uzależnieniom - alkoholizmowi, narkomanii; 3. Podstawy prawa administracyjnego, czyli co, gdzie i jak załatwić oraz 4. Prawa i obowiązki uczniów. W toku zajęć okazało się, że prawo administracyjne wcale nie jest nudne, wręcz przeciwnie bywa zajmujące i co najistotniejsze.. jego znajomość bardzo ułatwia życie. Zobacz więcej »

   

   
 • 11
  kwi 2016

  Porozumienie

   
   

  Dnia 8 kwietnia 2016 r., zostało podpisane porozumienie o objęciu patronatem klas informatycznych Technikum Mechaniczno – Elektrycznego im. Nikoli Tesli  przez Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej. W gmachu Wydziału porozumienie podpisali: Dziekan dr hab. inż. Jerzy Łabaj, prof. nzw. Pol. Śl. oraz Dyrektor naszej Szkoły mgr Krystian Biadacz. Władze Wydziału zadeklarowały m.in. udostępnienie uczniom klas patronackich własnej bazy laboratoryjnej oraz udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Uczniowie będą mogli uczestniczyć także we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez studentów Wydziału. Do nadzorowania działań związanych z realizacją porozumienia Dziekan Wydziału oddelegował swojego Pełnomocnika. Nawiązana w styczniu bieżącego roku współpraca z  Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej, który mieści się w Katowicach, przynosi konkretne korzyści – daje możliwości rozwoju zainteresowań naszym uczniom oraz otwiera im nowe perspektywy, szczególnie w kierunku prężnie rozwijającej się informatyki przemysłowej. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniach 7-8 kwietnia nasze Technikum oraz Szkolne Koło SEP zorganizowało kurs dla instalatorów systemu inteligentnego budynku F&Home firmy F&F z Pabianic - lidera automatyki budynkowej. Szkolenie poprowadził Pan Zbigniew Umański z F&F. W szkoleniu wzięło udział 28 osób, w tym 6 naszych absolwentów - elektryków. Wszystkie osoby uzyskały licencję instalatora systemu F&Home. System F&Home jest jednym z bardziej interesujących rozwiązań w dziedzinie inteligentnych domów. Oferuje szeroki zakres funkcji w niezwykle korzystnej cenie. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  31 marca br. klasa 3M/E wzięła udział w prezentacji instalacji inteligentnych firmy LCN prowadzonym przez pana Jarosława Klubkowskiego. LCN (Local Control Network) POLSKA działa na terenie Polski od 2004. LCN Polska jest jedynym i wyłącznym Partnerem i dystrybutorem producenta komponentów LCN firmy ISSENDORFF KG z Rethen koło Hanoweru w Niemczech na terenie Polski. Dzięki wdrożeniu systemu LCN można zautomatyzować praktycznie wszystkie funkcje budynku. Uczniowie w trakcie prezentacji dowiedzieli się, w jaki sposób można wykorzystać LCN w procesie projektowania i użytkowania obiektu budowlanego. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy 3M/E wzięli udział w prelekcji nt. nowych rozwiązań stosowanych w instalacjach elektrycznych prowadzonej przez Pana Aleksandra Stolpa reprezentującego firmę nktcables z Warszowic. Uczniowie podczas prelekcji mogli powtórzyć i utrwalić zagadnienia dotyczące budowy przewodów i kabli elektroenergetycznych, doboru przewodów i kabli, instalacji odgromowych oraz instalacji w budownictwie mieszkalnym. Zgodnie z zasadą "Jak nie powinno się robić!!!" prowadzący przedstawił wiele przykładów "ciekawych" rozwiązań realizowanych podczas montażu instalacji przez polskich elektryków fachowców. Warto nadmienić, iż firma nkt cables w każdym roku szkolnym wyposaża naszych uczniów w przewody niezbędne do realizacji zajęć praktycznych w klasach elektrycznych i mechatronicznych. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 19.03.2016 r w Rudzie Śląskiej odbyły się Mistrzostwa Śląska w karate kyokusin. W zawodach tych wystartował uczeń klasy 4 E/I  Joachim Janda, który w wadze 80 kg  zajął II miejsce i otrzymał propozycje startu w Mistrzostwach Polski. GRATULUJEMY! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Informujemy, że 02.04.2016 r. podczas Dnia Otwartego szkoły,  wśród uczniów szkól gimnazjalnych, którzy odwiedzili naszą placówkę zostały rozlosowane nagrody,  które  wręczył dyrektor ZSTIO Nr 3 mgr Krystian Biadacz. Zobacz więcej »

   

   
 • 06
  kwi 2016

  Tenis stołowy

   
   

  Dnia 5.04.2016 odbyły się XII Indywidualne Mistrzostwa Chorzowa o Puchar Prezydenta Miasta - Szkoły Ponadgimnazjalne w ping-pongu. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 31.03.2016 odbyły się Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Pływaniu. Brało w nich udział 11 szkół, około 100 zawodników. Naszą szkołę reprezentowali: Zobacz więcej »

   

   
 •  

  KLIKNIJ WIĘCEJ, ABY ZOBACZYĆ GALERIĘ Z DNIA OTWARTEGO! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 31 marca 2016 roku grupa 23 uczniów z klas III Lab, IV Mi, IV Ti i IV E/I wyjechała z prof. A. Rudziarczykiem i ks. K. Horowskim do Krakowa na pielgrzymkę maturzystów. Opiekun duchowy ks. Krzysztof odprawił Mszę św. w intencji maturzystów w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Po Mszy św. pielgrzymi zwiedzili Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W radosnej atmosferze, ciesząc się z możliwości spędzenia razem wspólnych chwil, pielgrzymi wrócili do Chorzowa z nadzieją, że egzamin maturalny będzie (z Bożą pomocą) zdany. Zobacz więcej »

   

   
 • 24
  mar 2016

  Freestyle Park

   
   

  Dnia 21.03.2016 uczniowie klasy 1LAB udali się do Freestyle Parku, by zaznać choć trochę przyjemności w dzień wagarowicza. Do dyspozycji mieli trampoliny, baseny piankowe oraz rampy. Wszyscy bawili się świetnie. Mogli przez moment, znów poczuć się jak dzieci. To, jak dobrze się bawili najlepiej przedstawią zdjęcia. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 21 marca 2016 roku uczniowie klasy 2 Mi wzięli udział w Dniach Otwartych Wyższej  Szkoły Technicznej w Katowicach. Otrzymali możliwość zagrania w grę terenową oraz wygrania tabletu. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 17.03.2016 r. odbyły się Mistrzostwa Chorzowa Szkół Ponadgimnazjalnych we wspinaczce sportowej w tzw.'' Katoliku". Naszą szkołę reprezentowali: -Agata Muc kl.1 La/b -Agata Pieczyk kl.1 La/b -Bartosz Wabnic kl.2 Mi -Konrad Wolny kl.2 Mi   Jako szkoła zajęliśmy 2 miejsce, czyli zdobyliśmy wicemistrzostwo Chorzowa, a indywidualnie Bartosz Wabnic zajął 2 miejsce. Dziękujemy naszym sportowcom za reprezentowanie naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 21 marca w ZST nr 2 im. M. Batko odbyły się kolejne TARGI EDUKACYJNE. Uczniowie klas trzecich gimnazjum odwiedzali stoiska poszczególnych chorzowskich szkół ponadgimnazjalnych, zapoznając się z ofertą edukacyjną każdej z nich. Uczniowie naszej szkoły zapoznali zwiedzających z kierunkami i profilami kształcenia w ZSTiO Nr 3. Zaprezentowaliśmy gimnazjalistom film o szkole zrealizowany przez Artura Habera i Pawła Wicharego, którzy wykorzystali do tego przedsięwzięcia m.in. drona. Dodatkowo przedstawiliśmy popisy pieska-robota, gaszenie światła przy pomocy aplikacji w telefonie, testowaliśmy grę napisaną przez jednego z uczniów klasy informatycznej oraz umożliwiliśmy gimnazjalistom „mikroskopowanie” różnych preparatów. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  11 i 19 marca br. odbyły się dwa ogólnopolskie konkursy języka włoskiego. Na X Łódzkim Konkursie Języka Włoskiego naszą szkołę reprezentowała Paulina Krasowska z klasy III Lab. Zdobyła tam wysokie 12 miejsce. Zaś na VI Ogólnopolskim Konkursie Języka Włoskiego "Il Bel Paese" we Wrocławiu reprezentowały nas: Paulina Krasowska oraz Klaudia Hajduk i Michalina Pawlikowska z klasy II Lab. W tym konkursie Paulina Krasowska zajęła 11 miejsce. Gratulujemy! Dziękujemy dziewczynom i życzymy dalszych sukcesów. Zobacz więcej »

   

   
 • 20
  mar 2016

  Uczniowie na Cebicie

   
   

  W dniu 17 marca br. grupa uczniów wraz z uczniami z ZSP nr 6 w Rudzie Śląskiej odwiedziła targi Cebit w Hanowerze, już po raz piąty. Na tragach można było zobaczyć wiele nowości. Bardzo mocny nacisk położono na VR (Virtual Reality) – wielu producentów pokazywało  swoje oprogramowanie na okulary typu Ocullus. Na jednej z hal odbywał się DRONEMASTERS Summit – zawody sterowania dronem na torze przeszkód na czas. Pokazano także samochód Tesla – napędzany silnikami elektrycznymi, który oprócz bardzo nowoczesnego kokpitu kierowcy (prawie kosmicznego) posiadał bagażnik „pod maską”, a w bagażniku dwa foteliki dla dzieci. Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni wrócili wczesnym piątkowym rankiem do Chorzowa.   Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 17 marca 2016 roku w siedzibie firmy  Energoprojekt  Katowice S A,  dyrektor ds. produkcji mgr inż. Michał Woźniczka  wręczył  uczniom naszej Szkoły: Sebastianowi Francowi, Tomaszowi Głogowskiemu, Sławomirowi Krzykale oraz  Sebastianowi  Seidelowi dyplomy i stypendia naukowe. Uczniowie ci zostali wytypowani  przez Komisję składającą się z pracowników EPK i nauczycieli naszej Szkoły spośród  11 kandydatów zgłoszonych do tej nagrody. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W ramach VIII Chorzowskiego Festiwalu Nauki, 16 marca 2016 r. w Kompleksie „Sztygarka”, odbył się FESTIWAL ROBOTÓW 2016 i DZIEŃ z POLITECHNIKĄ ŚLĄSKĄ.       Zawody FESTIWALU odbywały się w trzech kategoriach tematycznych: Daytona Lego, LineFollower oraz Młodzi konstruktorzy, wynalazcy, do których zgłosiło się ponad 50 zawodników. FESTIWALOWI towarzyszyły wystawy przygotowane przez zaproszonych Gości: Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 15 marca 2016 roku odbył się w naszej szkole już po raz trzynasty Śląski Konkurs Języka Niemieckiego. W tym roku jego przebieg był wyjątkowo dynamiczny z powodu bardzo dużej liczby uczestników. W finale brało udział 53 uczniów śląskich szkół: z Częstochowy, Katowic, Bytomia, Rybnika, Bielska- Białej, a także naszego rodzimego Chorzowa. Zobacz więcej »

   

   
 • 15
  mar 2016

  W ramach ChFN...

   
   

  W dniu 14 marca klasa 1la/b wraz z wychowawczynią Anną Kępińską brała udział w zajęciach w ramach Chorzowskiego Festiwalu Nauki. Uczniowie wysłuchali wykładu dr hab. Armanda Cholewki pt. „Fizyka dla zdrowego organizmu”. Wykład uzmysłowił nam, jak ważne są prawa fizyki w funkcjonowaniu organizmów żywych. Odpowiedział na takie pytania jak, dlaczego kiedy długo siedzimy, na przykład podczas podróży, pojawiają się u nas obrzęki na kończynach dolnych a u żyrafy nigdy ich nie ma? Dowiedzieliśmy się również, jak reaguje serce na pracę, w różnych warunkach, które mu stwarzamy. Po wykładzie zwiedziliśmy kilka pracowni Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Byliśmy między innymi w pracowni hodowli tkankowych, gdzie mogliśmy zobaczyć urządzenia służące do PCR, elektroforezy oraz mikroskop fluorescencyjny.  Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 9 marca br. w naszej szkole odbyło kolejne z cyklu spotkań z przedstawicielami zawodów prawnych. Tym razem nasze zaproszenie przyjął Pan prokurator Cezary Golik z Prokuratury Rejonowej w Chorzowie. Podczas 2-godzinnych zajęć uczniowie z klas: II i III Lab oraz ich młodsi koledzy i koleżanki z klasy I Lab, mieli okazję zapoznać się z tajnikami pracy organu ścigania, wymiaru jakim jest prokuratura. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 8.03.2016 r. na hali sportowej MOSiR w Chorzowie odbył się  turniej piłki nożnej halowej juniorek o Mistrzostwo Chorzowa.Tradycyjnie nasza szkoła podjęła wyzwanie i wystawiła drużynę w składzie:   Klaudia Hajduk, Natalia Henczyca, Magdalena Marny, Zobacz więcej »

   

   
 •  

        Realizując założenia umowy zawartej pomiędzy Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej a TME im. Nikoli Tesli, 8 marca 2016 r. w murach  naszej Szkoły gościliśmy prof. zw. dra hab. Tadeusza Wieczorka, Kierownika Katedry – Informatyka Przemysłowa oraz dra inż. Zygmunta Kamińskiego, Prezesa KAMSOFT S.A. – firmy współpracującej z Wydziałem. Prof. T. Wieczorek zachęcał uczniów do podjęcia trudu studiowania na kierunku informatyka przemysłowa, wskazując na różnorodne możliwości zatrudnienia po ukończeniu kształcenia. Nasz gość przedstawił ofertę edukacyjną Wydziału, omówił zasady rekrutacyjne, program kształcenia i zaprezentował wyposażenie pracowni wydziałowych. Zobacz więcej »

   

   
 • 09
  mar 2016

  Warsztaty z Tauronem

   
   

  W ramach współpracy z Firmą TAURON Dystrybucja S.A. uczniowie kształcący się w zawodzie technik elektryk – klasa II EL – uczestniczyli w warsztatach z zakresu planowania swojego czasu oraz osiągania sukcesu na płaszczyźnie zawodowej i w życiu osobistym. Zasadniczym przesłaniem zajęć było przekonanie uczniów, że nabycie przez nich umiejętności dobrego planowania czasu będzie procentować w przyszłości, gdyż będą mogli być bardziej efektywni w podejmowanych przez siebie działaniach. Serdeczne podziękowania za profesjonalne przeprowadzenie warsztatów dla Pani Katarzyny Żydaczewskiej i Pani  Katarzyny Kudlek - przedstawicielek działu Firmy TAURON Dystrybucja S.A. w Gliwicach. Zobacz więcej »

   

   
 • 07
  mar 2016

  NOC GIER PLANSZOWYCH

   
   

  W nocy z 4 na 5 marca odbyła się w naszej szkole NOC GIER PLANSZOWYCH. Było to bardzo ciekawe wydarzenie, w którym udział wzięli przede wszystkim uczniowie klas 1 Mi i 1 Ti. Wybór gier był naprawdę różnorodny: był kultowy Talizman, Sabotażysta, Munchkin i wiele innych. Na początek większa cześć naszej grupy postanowiła się rozruszać przy „Prawie dżungli”, podczas gdy pozostali „polowali na robaki”. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Szkoła od kilku już lat współpracuje z Firmą Ochrony, Szkolenia, Asekuracji FOSA Sp. z o. o., która zatrudnia naszych absolwentów, szczególnie w Dziale monitorowania i obsługi technicznej oraz sponsoruje nasze przedsięwzięcia. Firma podjęła kolejną inicjatywę – będzie przekazywać dla wyróżniających się uczniów bilety wstępu na różne ciekawe wydarzenia w naszym regionie. Obecnie uczniowie otrzymali bilety na organizowane w Katowicach mistrzostwa świata w grach komputerowych Intel Exstreme Master 2016, jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez na świecie.  Firmie Ochrony, Szkolenia, Asekuracji FOSA Sp. z o. o. w Chorzowie składamy bardzo serdeczne podziękowanie za wspaniałomyślność i wspieranie zainteresowań i pasji uczniów naszej Szkoły, szczególne podziękowania kierujemy do Pana Marka Płonki - Kierownika Działu Imprez Masowych.   Dodał: Krystian Biadacz Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu dzisiejszym, w Zespole Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej, odbył się finał IV Regionalnego Konkursu „Młody mechatronik”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IV Mi, Paweł Donnerstag i Adam Tuliszkiewicz. W zespołowej klasyfikacji końcowej zajęli III miejsce, zaś w klasyfikacji indywidualnej, Adam zajął drugą pozycję. Należy przypomnieć, że nasi mechatronicy startujący w tym konkursie, corocznie zajmują czołowe miejsca. Gratulujemy!!! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W naszej Szkole, w dniu 8 marca odbędą się eliminacje do Konkursu Wiedzy Technicznej, którego finał odbędzie się dnia 23 marca br. na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach w Sosnowcu. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Przed feriami dnia 11.02.2016 r. odbyły się Mistrzostwa Chorzowa szkół ponadgimnazjalnych w piłce siatkowej juniorów. Naszą szkołę reprezentowali:    1. Kamiński Michał 3 Ti   2. Wróbel Bartosz 2 Mi   3. Grzywocz Rafał 2 Mi   4. Paluch Dawid 2 Mi   5. Wabnic Bartosz 2 Mi   6. Krężel Jakub 2 Mi   7. Kowalczyk Paweł 1 Ti   8. Pawlica Kamil 1 Ti   9. Szarla Bartłomiej 3 La/b   10. Pietrzyk Dawid 3 La/b   Drużyna rozegrała dwa mecze.    Pierwszy z Zespołem Szkół Ekonomicznych, który przegraliśmy 2:0  (25:19 ; 25:23).   Drugi z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 1, który zakończył się wygraną  2:0 (23:25 ; 22:25).    Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i za walkę. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniach 16.02 – 18.02.2016 r. w hali Hajduki w Chorzowie,  odbył się IX Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora  ZSTiO Nr 3. Drużyny rywalizowały w dwóch grupach i w zależności od zajętego miejsca  przystępowali do gier finałowych. W grupie A  zwyciężyli uczniowie z klasy 4 Ti przed 3 Ti oraz 1 E/I, a w grupie B  - 3Lab przed  4 Mi oraz 2 El.  Zobacz więcej »

   

   
 • 15
  lut 2016

  PANORAMA 2016

   
   

  W dniu 12.02 2016 roku odbyła się w naszej szkole sztandarowa impreza organizowana przez Samorząd Szkolny, Panorama Klas. Uczniowie zaprezentowali lata 50 te (klasy 3 technikum),70te (klasy drugie technikum i liceum) oraz lata 90te ( klasy pierwsze liceum i technikum).W prezentacji na stoiskach przedstawiali kuchnię i tradycje krajów europejskich a na scenie w postaci przedstawienia, zwyczaje, modę i kulturę wcześniej wylosowanych krajów. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Halowy Turniej  Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora ZSTiO Nr 3 . Jak co roku podczas ferii zimowych , nauczyciele WF-u,  organizują  dla uczniów naszej szkoły  halowy turniej piłki nożnej. ZAPRASZAMY całą społeczność szkolną do kibicowania . Podajemy szczegółowy program: Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 10.02.2016 r. w Naszej szkole odbyły się VII z kolei konfrontacje taneczne.W zawodach tych udział wzięli: 1.Zespół z Gimnazjum nr 10 w Chorzowie 2. Zespół ''Euforia'' z ZST nr 2 w Chorzowie 3. Karolina Skoczylas z ZSTIO 4 w Chorzowie 4. Gimnazjum nr 2 w Chorzowie 5. Zespół White and Black z ZSTIO 4 w Chorzowie 6. Zespół ''Emotions'' z AZSO nr 1 w Chorzowie 7. Konrad Domogała z ZSTIO nr 3 w Chorzowie 8. Zespół ''Ameno'' z AZSO nr 1 w Chorzowie 9. Karolina Grudzień z ZSTIO Nr 3 w Chorzowie    Jury przyznało :   1) Dwa pierwsze miejsca: Gimnazjum nr 2 w Chorzowie - Konrad Domogała z ZSTIO nr 3 w Chorzowie   2) Dwa drugie miejsca: Zespół z Gimnazjum nr 10 w Chorzowie - Zespół ''Emotions'' z AZSO nr 1 w Chorzowie   3) Trzecie miejsce: Zespół ''Ameno'' z AZSO nr 1 w Chorzowie   Zobacz więcej »

   

   
 • 09
  lut 2016

  Proces karny

   
   

  W dniu 3 lutego odbyła się w naszej szkole pierwsza cześć symulacji procesu karnego. Została ona przygotowana i przeprowadzona przez uczniów klas III Lab i II Lab, którzy wcielili się w role sędziego (Żaneta Pająk), ławników (Oliwia Kotowska, Iwona Łazowska), protokolanta (Dawid Kowolik), prokuratora (Kinga Kotala), oskarżonej (Katarzyna Szumalska), adwokata (Martyna Firley) i świadków (Artur Juranek, Daria Marciniak, Natalia Mucha, Katarzyna Winkler, Marta Płachta, Oliwia Sowa). Zobacz więcej »

   

   
 • 07
  lut 2016

  ZAKOPANE

   
   

  W dniach 4-5 lutego 2016 najlepsi uczniowie z ZSTiO3 w Chorzowie pojechali w nagrodę sponsorowaną przez Pana Dyrektora, na wycieczkę do Zakopanego. Wesoła gromada dotarła busikiem do stolicy polskich Tatr około godziny 11.30 i udała się na poszukiwanie zimy. Zobacz więcej »

   

   
 • 05
  lut 2016

  Siatkówka juniorek

   
   

  W dniu 4.02.2016 r. odbyły się zawody z piłki siatkowej juniorek. W drużynie wystąpili: - Magdalena Moskal 3 La/b - Oliwia Sowa  3 La/b - Marta Płachta 2 La/b - Natalia Henczyca 2 La/b - Klaudia Hajduk  2 La/b - Karolina Grudzień 2 Ti - Agata Pieczyk  1 La/b - Emilia Kosińska 1 La/b - Natalia Krupa  1 La/b   Mobilizacja i dobra gra nie pozwoliła nam jednak na wyjście z grupy.Dziękujemy dziewczynom za walkę i godne reprezentowanie szkoły. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Żakinada klas maturalnych 4 TI, 4 EI, 4 MI i 3 LAB odbyła się 22 stycznia. Każda z klas przygotowała tematyczne piętro od góry zawody sportowe, kasyno i magię kart, gdzie można było dobrze się pobawić i skosztować gofrów. Na pozostałych piętrach uczniowie z młodszych klas mogli bawić się z maturzystami i zmagać się z Kinect'em, trafić do "szpitala psychiatrycznego" lub do "drugiej dzielnicy Chorzowa". Po zabawach na korytarzu, impreza przeniosła się na salę gimnastyczną, gdzie do wspólnej zabawy zostali zaangażowani również nauczyciele. Wieczorem, w Marysinym Dworze w Katowicach-Załężu, odbył się bal Studniówkowy. Tradycyjnie zabawa rozpoczęła się Polonezem, a wszyscy maturzyści i goście bawili się do białego rana przy dobrej muzyce.     Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W  dniu 29.01.2016 na zaproszenie firmy Plasma SYSTEM S.A. z Siemianowic Ślaskich  w ramach współpracy wybrani  uczniowie klas III ME i IV Mi - technik mechatronik uczestniczyli w zwiedzaniu zakładu mogąc zapoznać się z: zautomatyzowanym stanowiskiem do deponowania i hartowania laserowego wyposażone w lasery diodowe HPDL uniwersalnym stanowiskiem  wyposażonym w uniwersalny laser włóknowy IPG o mocy 6kW do precyzyjnego deponowania, spawania, cięcia i hartowania zautomatyzowanym stanowiskiem do natrysku cieplnego wyposażone w roboty przemysłowe zestawem do natryskiwania naddźwiękowego (HVOF i nanoHVOF) oraz plazmowego. Zobacz więcej »

   

   
 • 02
  lut 2016

  Turniej szachowy

   
   

  W dniu 27 stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy odbył się Międzyszkolny Turniej Szachowy. Naszą Szkołę reprezentowali: Karolina Mitka (1Lab), Igor Antoniok i Daniel Damian (obaj 1Ti). Każdy z nas rozegrał siedem meczy, których wyniki nie do końca nas zadowoliły. Niestety, nie udało nam się zająć pierwszego miejsca, ale mamy zamiar zdobyć je w następnym roku. Pierwszym przedsięwzięciem, przybliżającym nas do tego celu, będzie organizacja szkolnych zawodów szachowych.   Zobacz więcej »

   

   
 • 02
  lut 2016

  Finał w koszykówce

   
   

  Dnia 29 stycznia 2016 r. odbyły się finały Mistrzostw Chorzowa w Koszykówce juniorów. W finale walczyły 4 zespoły ZSTiO3, III LO, I LO, IV LO.   Mecze fazy finałowej wyglądały następująco: Zobacz więcej »

   

   
 •  

        W dniu 19 stycznia 2016 r. zostało podpisane Porozumienie o współpracy dydaktycznej pomiędzy Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach a Naszym Zespołem Szkół; umowę podpisali Rektor – prof. WST dr inż. arch. Andrzej Grzybowski oraz Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 w Chorzowie – mgr Krystian Biadacz. Współpraca z uczelnią ma na celu przede wszystkim popularyzację wiedzy i wspieranie działań, mających na celu upowszechnianie nauki, kultury i sportu. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  26 stycznia 2016 uczniowie z klas 2 Ti, 3 Ti i 4 Ei uczestniczyli w wycieczce na Politechnikę Śląską w Katowicach - Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii, w katedrze Informatyki Przemysłowej. W czasie przygotowanych dla nich zajęć uczyli się programować w środowisku MS Visual Studio a następnie odbyli zajęcia z programowania robotów - zostali podzieleni na kilka grup, z których każda miała możliwość samodzielnie zaprogramować robota. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  19.01.2016 r.w hali chorzowskiego MORiS-u  odbył się finał juniorów w piłce nożnej halowej. Chłopcy z naszej szkoły w składzie Sebastian Żyłka, Karol Mierzwa, Dawid Pietrzyk, Bartek Szarla ( wszyscy 3 Lab) Kamil Kochan (1 Mi), Darek Nowak , Krzysztof Jelonek,Krystian Chmura ( 2 El) i Daniel Szydłowski (1 E/I) w pierwszym meczu pokonali zawodników z  IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Sportowymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 ( 2:1) a następnie ulegli rówieśnikom z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 1 (2:5)  oraz  z  IV LO  również 2:5,  w wyniku czego ostatecznie zajęli  4 miejsce w Chorzowie. Dziękujemy za ambitną grę. Zobacz więcej »

   

   
 •  

     W dniu 26 stycznia 2016 r. odbył się w naszej Szkole II etap XIII edycji Śląskiego Konkursu Języka Niemieckiego, który odbywa się pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Zgłoszonych 110 uczniów z 26 szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego zmagało się z testem, który obejmował części dotyczące: rozumienia tekstu słuchanego, tekstu czytanego, zagadnień leksykalno-gramatycznych oraz tekstu użytkowego. Reprezentanci szkół przybyli do nas z Gliwic, Zabrza, Rybnika, Tychów, Częstochowy, Bielska-Białej, Katowic, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic, Bytomia oraz Chorzowa. Naszą Szkołę reprezentowali: Krzysztof Ptok z klasy II TI oraz Marcin Jonczyk z klasy IV E/I. Uczniowie, którzy uzyskają 75% wymaganych punktów, zostaną zaproszeni do III etapu Konkursu, który odbędzie się także w naszej Szkole 15 marca 2016 roku o godzinie 8.00. Tego dnia nastąpi również uroczyste wręczenie nagród.           Zobacz więcej »

   

   
 • 25
  sty 2016

  Współpraca z WIMIM

   
   

  Dnia 12 stycznia 2016 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Metalurgii oraz ZSTiO Nr 3. Ze strony Wydziału Politechniki Śląskiej  umowę sygnował Dziekan Wydziału prof. Jerzy Łabaj. W czasie spotkania, które odbyło się  22 stycznia w siedzibie Wydziału w Katowicach, Prodziekan ds. Studenckich prof. K. Nowacki oraz Dyrektor Szkoły omówili zasady i warunki umowy. Uczniowie Technikum Mechaniczno – Elektrycznego im. Nikoli Tesli będą mogli uczestniczyć w zajęciach w salach ćwiczeniowych i laboratoriach uczelnianych oraz wykładach monograficznych. Także pracownicy Politechniki będą prowadzić w naszej Szkole zajęcia na wybrane tematy dla uczniów realizujących program rozszerzony z fizyki. Wydział MiM jest drugim, po Mechanicznym Technologicznym, wydziałem  Politechniki Śląskiej, z którym Szkoła podpisała umowę o współpracy.  Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Współpraca z firmą Elektror airsystems Sp. z o.o. w Chorzowie przynosi realne korzyści uczniom i nauczycielom naszej Szkoły.  Dnia 20 stycznia 2016 r. otrzymaliśmy, po pozytywnym rozpatrzeniu przez Zarząd firmy naszej prośby, wyposażenie pracowni komputerowej. Szkoła wzbogaciła się o 17 stanowisk komputerowych. Komputery posiadają procesory klasy Intel Core i5, pamięć RAM 8 GB oraz dyski twarde o pojemności 500 GB. Otrzymaliśmy także urządzenia stanowiące wyposażenie szkolnej sieci internetowej. Zespół szkolnej telewizji TeslaVision, dzięki wsparciu firmy Elektror, na nowym komputerze telewizyjno – radiowym może obrabiać materiały wideo oraz inne pliki wykorzystywane w przygotowywanych audycjach. Zarządowi firmy Elektror airsystems Sp. z o.o. w Chorzowie składamy serdeczne podziękowania za wielkoduszność i  wspieranie działań dydaktycznych Szkoły. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Już po raz kolejny przedstawiciele Energoprojektu Katowice przygotowali dla uczniów Technikum Mechaniczno – Elektrycznego im. Nikoli Tesli wykład monograficzny, tym razem  pt. Rozwój w zgodzie z naturą. Ze śmietnika do grzejnika? Naturalnie!. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są sposoby, metody pozyskiwania energii elektrycznej z odpadów oraz które miasta w Polsce rozpoczęły inwestowanie w budowę nowoczesnych ekologicznych elektrociepłowni. Prelegent – mgr inż. Artur Gradziński – dokonał także porównania efektów przetwarzania śmieci w celu uzyskania energii w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Wykład, tradycyjnie już, zakończono konkursem, którego celem było podsumowanie i utrwalenie wiedzy przekazanej przez praktyków z EPK. Uczniowie TME bardzo wysoko oceniają wykłady przygotowywane przez EPK ze względu na profesjonalizm wykładowców oraz ciekawą tematykę. W marcu odbędzie się kolejny wykład poświęcony zagadnieniom dotyczącym energetyki.   Zobacz więcej »

   

   
 • 04
  sty 2016

  Koło Szkolne SEP

   
   

  W dniu 18 grudnia 2015 w Naszej Szkole odbyło się zebranie założycielskie Szkolnego Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich, którego celem będzie: m.in. stworzenie możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych uczniów i absolwentów, ułatwienie dostępu do nowej techniki i literatury branżowej, a także możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju imprezach naukowo-technicznych organizowanych przez SEP. Zobacz więcej »

   

   
 • 27
  gru 2015

  Erasmus - informacja

   
   

  Miło Nam poinformować, że zakończyła się rekrutacja do programu Erasmus +. W styczniu `16 zakwalifikowani uczniowie zostaną zapoznani z harmonogramem spotkań i zajęć przygotowujących do wyjazdu na praktyki w Irlandii. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2016 życzy Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZSTiO Nr 3 Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 11.12.2015 r. klasa IV TI wraz z opiekunem – mgr B. Kręciałą udała się na zajęcia na Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Podczas zajęć w Instytucie Elektroniki uczniowie wysłuchali wykładu o podstawach techniki cyfrowej i projektowana, niezawodności oraz testowaniu układów cyfrowych. Młodzież odwiedziła również Instytut Informatyki, gdzie wykładowcy przygotowali atrakcje w postaci wcielania się w rolę Supermana lub pogodynki na wyświetlanym obrazie. Nauczyciele pozwolili uczniom również zajrzeć w mniej uczęszczane miejsca, jak swoje gabinety, gdzie można było przetestować słuchawki ze śmigłowca Black Hawk lub posłuchać i zobaczyć, do czego są wykorzystywane anteny na dachu budynku Wydziału. Wizyta na Politechnice dla wielu uczniów była okazją do zastanowienia się nad wyborem swojej dalszej drogi zawodowej. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 11. grudnia uczniowie z grup biotechnologicznych klasy 2La/b i 3La/b brali udział w warsztatach na Uniwersytecie Śląskim. Zajęcia dotyczyły resuscytacji krążeniowo-oddechowej człowieka. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Wiedza ta jest niezbędna każdemu człowiekowi żeby móc właściwie reagować w sytuacjach kryzysowych. Podczas zajęć uczniowie mogli również wykorzystać teoretyczne wiadomości dotyczące budowy serca, układu oddechowego, skóry zdobyte na lekcjach biologii. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 11 grudnia br. uczniowie z klas 1 Lab i 2 lab uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Przedmiotem zajęć było szeroko rozumiane prawo pracy. Nasi uczniowie zostali zapoznani z najważniejszymi zapisami Kodeksu Pracy, zdobyli wiedzę na temat praw i obowiązków, tak pracownika jak i pracodawcy, zwłaszcza w zakresie przepisów regulujących zatrudnianie osób posiadających niepełną zdolność do czynności prawnych (przedział wiekowy 13-18 lat). Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 11.12.2015 r. 21-osobowa grupa uczniów z klas mechatronicznych 2Mi i 3M/E pod opieką nauczyciela A. Muchy odbyła wycieczkę naukową na Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Pracownicy i studenci koła naukowego wydziału przygotowali dla nas interesując zajęcia w dwóch blokach tematycznych: - zastosowanie układów sterowania w procesach technologicznych, - regulacja parametrów pracy urządzeń laboratoryjnych. Pokazy poprzedzone były merytorycznym wstępem dostosowanym do poziomu wiedzy uczniów oraz zawierały treści, które ich zainteresowały. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  11 grudnia 2015 r. uczniowie kl. IV EI wybrali się na wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Uczniowie zapoznali się z ofertą studiów na tym wydziale m.in. na kierunku Elektronika i Telekomunikacja o specjalności Optoelektronika i Technika Światłowodowa. Program tych studiów ukierunkowany jest na jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin współczesnej techniki – optoelektronikę. Odwiedzili też Katedrę Mechatroniki, gdzie w Laboratorium Inteligentnej Infrastruktury Przemysłowej mieli możliwość zapoznania się z systemem Vision umożliwiającym poznanie zasad projektowania i programowania systemów zarządzania budynkiem. Zobacz więcej »

   

   
 • 11
  gru 2015

  Łyżwy 2015

   
   

  W dniu 09.12.2015 r. odbyły się zawody łyżwiarskie organizowane przez naszą szkołę.W szkolnej drużynie wystąpili:- Monika Mączyńska 3 LAB- Agata Pieczyk 1 LAB- Oliwia Janikowska 1 LAB- Damian Bochenek 2 EL- Adrian Pajonk 1 TI- Dominik Blinda 2 MI- Krzysztof Januszek 3 TI- Tomasz Mnich 3 ME Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Z wielkim żalem zawiadamiamy, że dnia 8 grudnia 2015 roku zmarł nagle prof. Roman SEGIET – wieloletni nauczyciel naszej Szkoły. Prof. Segiet pozostanie w naszej pamięci jako ceniony pedagog i wychowawca. Rodzinie Profesora oraz wszystkim pogrążonym w żałobie składamy szczere wyrazy współczucia - Dyrektor,  Koleżanki i Koledzy, Pracownicy  i młodzież ZSTiO Nr 3 Zobacz więcej »

   

   
 • 08
  gru 2015

  Spotkanie z EPK

   
   

  Dnia 7 grudnia 2015 r. odbyło się pierwsze z cyklu spotkań przedstawicieli firmy Energoprojekt Katowice z uczniami naszej Szkoły. Warto w tym miejscu przypomnieć, że pod koniec ubiegłego roku szkolnego EPK, na mocy podpisanej umowy, roztoczył patronat nad Technikum  Mechaniczno – Elektrycznym im. Nikoli Tesli. Owocami tej współpracy są m. in. ufundowane przez firmę stypendia naukowe dla wyróżniających się uczniów, a wybrani uczniowie mieli możliwość odbycia wakacyjnych staży w tej katowickiej firmie. Zobacz więcej »

   

   
 • 08
  gru 2015

  SEP - po egzaminie

   
   

  W ostatnim tygodniu w Naszej szkole odbył się kurs sep-owski zorganizowany przez Oddział Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. W kursie wzięło udział aż 28 uczniów z klas elektrycznych i mechatronicznych. Wczoraj odbył się egzamin państwowy w grupie G1-E (eksploatacja), który z wynikiem pozytywnym zdali wszyscy uczniowie. Warto nadmienić, iż trzech uczniów z klasy 4E/I zdało egzamin w grupie G1-E oraz G1-D (dozór) - Paweł Wójcicki, Rafał Piasecki i Mateusz Bober. Wszystkim serdecznie gratulujemy! Zobacz więcej »

   

   
 • 08
  gru 2015

  BÓBR - wyniki

   
   

  W X edycji Międzynarodowego konkursu Informatycznego Bóbr, w szkole najwyższy wynik otrzymali: Mateusz Bębenek, Dawid Krakowczyk i Piotr Nowak. Wszyscy otrzymali 92,25 pkt. Maksymalna liczba punktów do uzyskania to 120. Gratulujemy wyniku! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Stypendia Prezesa Rady Ministrów przyznawane są uczniom szkół ponadgimnazjalnych, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, zdobyli najwyższą w szkole średnią ocen lub wykazują szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki. W tym roku uroczystości wręczenia uczniom szkół ponadgimnazjalnych dyplomów potwierdzających zdobycie stypendium Prezesa Rady Ministrów odbyło się 27 listopada 2015 roku w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego. Zobacz więcej »

   

   
 • 02
  gru 2015

  Maraton matematyczny

   
   

  Wszyscy uczniowie Naszej szkoły zainteresowani rozwijaniem matematycznych umiejętności rozwiązują zadania na osobnych kartkach i oddają do sprawdzenia uczącym ich nauczycielom w nieprzekraczalnym terminie do 7 grudnia 2015 roku. Kolejny zestaw zadań ukaże się  14 grudnia 2015 roku. Dodał: mgr Roman Segiet Zobacz więcej »

   

   
 • 01
  gru 2015

  Erasmus +

   
   

  Trwa rekrutacja do projektu Erasmus +. Zakończy się ona w piątek, 4 grudnia. Wszyscy kandydaci muszą odbyć rozmowę z pedagogiem szkolnym, a następnie Komisja Rekrutacyjna zweryfikuje wyniki testu z języka angielskiego i oceny z przedmiotów zawodowych oraz oceny zachowania w klasie drugiej. Dodała: mgr Anna Kędziora Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 30. listopada w Chorzowskim Centrum Kultury odbył się konkurs „Chorzowskie Mistrzostwa Przedsiębiorczości – Eurobusiness”, w którym uczestniczyło czworo uczniów z klasy 4 EI - Dariusz Szymczak, Piotr Nowak, Dawid Krakowczyk oraz Paweł Wójcicki. Celem Mistrzostw była promocja przedsiębiorczości, nauka poprzez zabawę rozsądnego gospodarowania dostępnymi środkami finansowymi oraz zgłębienie tajników rządzących światem finansjery. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Tym razem mechatronicy z IV Mi gościli w progach Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Na początek wysłuchali wykładu dr. inż. Lucjana Kozielskiego na temat budowy i zastosowań robotów przemysłowych. Następnym etapem było zaprogramowanie robota spawalniczego i segregującego w programie Robot Studio. Po wirtualnych zajęciach przyszła kolej na zajęcia praktyczne w laboratorium wytrzymałości materiałów. Pod okiem dr inż. Katarzyny Łuczak wyznaczali twardość materiałów oraz badali próbki materiałów metalowych i polimerowych na rozciąganie.   Dodał: mgr Jacek Hok Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Na zaproszenie władz Instytutu Technologii i Mechatroniki wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego, grupa mechatroniczna klasy III Me uczestniczyła w zajęciach pracowni programowania robotów. Korzystając z oprogramowania Robot Studio, uczniowie programowali roboty spawalnicze oraz linię do montażu paneli solarnych. W drugiej części zajęć tworzyli wizualizację procesów technologicznych w programie In Touch. Spotkanie to były zwiastunem zajęć, które będą cyklicznie realizowane przez Zakład Elektroceramiki i Mikromechatroniki UŚ dla uczniów naszej szkoły w ramach wzajemnej współpracy.   Dodał: mgr Jacek Hok Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniach 13-14 listopada w Wałbrzychu rozegrano Puchar Polski juniorów w zapasach w stylu klasycznym. Bardzo dobrze zaprezentował się Filip Chrząszcz z rudzkiej Pogoni. Aktualny brązowy medalista MPJ w kategorii 84 kg uplasował się na drugim miejscu, przegrywając finał z mistrzem Ukrainy Stepanem Shelmekhem. W drodze do finału pokonał mistrza Polski kadetów Jakuba Madaja z PTC Pabianice i aktualnego mistrza Polski w kategorii 84 kg Jędrzeja Wiśniewskiego z GKS Kartuzja. Serdecznie GRATULUJEMY Filipowi (4 Mi) i życzymy dalszych sukcesów!!! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  26 listopada grupa uczniów z klasy 3Ti gościła na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Śląskiego w Zakładzie Systemów Komputerowych. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia na czym polegają zajęcia w ramach Akademii Cisco oraz samemu przetestować okablowanie. Obserwowali także pracę studentów UŚ w ramach zajęć Akademii. Wzięli także udział w pokazach robotów, układów programowalnych automatyki oraz mieli możliwość zapoznania się z historycznymi układami opartymi na procesorach MCS51. Na koniec zajęć odbyła się jeszcze rozmowa z prodziekanem d/s studenckich i naukowych dr. hab. Piotrem Porwikiem na temat perspektyw stojących przed studentami i absolwentami UŚ.   Dodał: mgr inż. Sławomir Staszewski Zobacz więcej »

   

   
 • 26
  lis 2015

  Praktyki w Irlandii

   
   

  W naszej szkole rusza projekt Erasmus +, obejmujący praktyki zawodowe w Irlandii. Będzie on realizowany przez dwa lata; w tym roku szkolnym, w maju 2016 grupa 17 uczniów klas trzecich technikum wyjedzie na miesiąc do Irlandii, gdzie będzie miała okazję do zdobycia doświadczenia zawodowego, a także do udoskonalenia swoich kompetencji językowych. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  9 listopada 2015 w konkursie brały udział szkoły ponadgimnazjalne. W szkole wzięło udział 11 zawodników: Kuba Bereś, Mateusz Bębenek, Sebastian Franc, Tomasz Głogowski, Kamil Górecki, Dawid Grajewski, Dawid Krakowczyk, Sławomir Krzykała, Daniel Mięsopust, Piotr Nowak, Olaf Twardowski. Zawody zorganizowano za pośrednictwem platformy e-learningowej www.mCourser.pl. Zobacz więcej »

   

   
 • 09
  lis 2015

  Sukces informatyków

   
   

  Dnia 6 listopada uczniowie Tomasz Głogowski oraz Kamil Cieluch z 3Ti jako część ekipy deweloperskiej TenPercent po wielu tygodniach pracy wydali swoją pierwszą grę na platformy mobilne. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 29 października uczniowie klasy czwartej mechatronicznej wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami firmy Plasma SYSTEM S.A. z Siemianowic ŚlaskichSpotkanie miało na celu przedstawienie uczniom działalności i profilu firmy, a także chęci współpracy z naszymi uczniami i absolwentami. Miejmy nadzieję, że podejmowane działania przekształcą się w realną współpracę ze szkołą i naszymi uczniami. TUTAJ można zobaczyć prezentację firmy Plasma SYSTEM. Zobacz więcej »

   

   
 • 02
  lis 2015

  W palmiarni

   
   

  29 października klasy 1 Lab i 1 Mi w ramach lekcji biologii i geografii odwiedziły gliwicką palmiarnię. Mieliśmy niepowtarzalną okazję obejrzeć wspaniałe egzotyczne rośliny, rosnące na wszystkich kontynentach świata, między innymi bananowce, drzewka cytrusowe , rośliny przyprawowe, kolorowo kwitnące orchidee oraz wiele odmian ciekawie prezentujących się sukulentów. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak ogromne akwaria, podzielone "tematycznie". Mogliśmy podziwiać ryby zamieszkujące Amazonkę, azjatyckie i polskie rzeki oraz okazy fauny i flory jeziora Tanganika w Afryce. Wyjątkowo ciekawie prezentowały się arapaimy, czyli jedne z największych słodkowodnych ryb pochodzących z Ameryki Południowej. Dodała: mgr Anna Kępińska Zobacz więcej »

   

   
 • 29
  paź 2015

  PaT w Naszej Szkole

   
   

  1 Chorzowski Przystanek PaT zakończony. 24 października 2015 roku od rana do wieczora w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 w Chorzowie Batorym prawie 150 uczestników próbowało swoich sił w przeróżnych warsztatach, aby w godzinach wieczornych zaprezentować się podczas uroczystego finału. Wszystko po to, aby promować zdrowy styl życia bez używek i przemocy. Chcesz zobaczyć relację foto i video KLIKNIJ! Zobacz więcej »

   

   
 • 27
  paź 2015

  Wyjazd klasowy 4Mi

   
   

  W dniach 21-23.10.2015 uczniowie klasy IV Mi uczestniczyli w wycieczce turystyczno-naukowej, która obejmowała zwiedzanie  Zakopanego – Wielka  Krokiew, Krupówki; Biały Dunajec- ośrodek Borowy zajęcia sportowo-rekreacyjne, oraz wypoczynek aktywny Termy Gorący Potok - Szaflary z ukierunkowaniem na rozwiązania techniczno – mechatroniczne w obiektach, infrastrukturze turystycznej. Była to ostatnia szansa na krótki wypoczynek dla maturzystów i czas refleksji nad tym co było i co nas czeka? Zobacz więcej »

   

   
 • 26
  paź 2015

  Noc filmowa

   
   

  W nocy z piątku na sobotę (23-24 października) odbyła się nocka filmowa klasy 1la/b. Wycieczka do Węgierskiej Górki oraz przygotowywanie akademii zintegrowały klasę, co nasunęło nam pomysł dokończenia integracji właśnie w takiej formie. Nocka zaczęła się od przygotowania sali nr 9. Każdy ulokował się wygodnie pomimo tego, że cała noc spędzona na oglądaniu filmów to jednak wyzwanie fizyczne i umysłowe. Niektórym udało się w ogóle nie zasnąć ale większość ostatnie filmy oglądała w „odcinkach”. Równo o 6-tej zabraliśmy się za sprzątanie pamiętając, że rano zaczynały się zajęcia w ramach przystanku PAT. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 23 października w Naszej Szkole odbyło się szkolenie prowadzone przez Pana Zbigniewa Umańskiego - przedstawiciela firmy F&F Pabianice. Firma F&F produkuje automatykę domową i przemysłową oraz instalacje inteligentne. Uczniowie klas elektrycznych wzięli udział w szkoleniu z zakresu instalacji inteligentnych w budownictwie mieszkalnym. Temat cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, czego efektem będzie organizacja w naszej szkole szkolenia certyfikującego F&F dla naszych młodych elektryków. Po szkoleniu miało miejsce spotkanie, celem którego było omówienie warunków współpracy pomiędzy F&F Pabianice, a ZSTiO Nr 3.   Dodał: mgr inż. Tomasz Szromek Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 19.10.2015 odbyły się Mistrzostwa Chorzowa w tenisie stołowym szkół ponadgimnazjalnych juniorów. Drużynę ZSTiO nr 3 reprezentowali: Bartłomiej Bzdak 3 La Sławomir Krzykała 2 Ti Szymon Szafarczyk 2 Ti Pierwsze miejsce w turnieju zdobył Bartłomiej Bzdak - Gratulujemy! Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 15. 10. 15 r. w Zespole Szkół Integracyjnych w Chorzowie odbyły się zawody drużynowe dziewczyn w tenisie stołowym. Drużynę ZSTiO Nr 3 reprezentowały: Agata Pieczyk 1 La/b, Agata Muc 1 La/b, Monika Mączyńska 3 La/b oraz Żaneta Pająk 3 La/b. Najwyżej w tabeli, zajmując 8 miejsce, uplasowała się Żaneta Pająk. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 13.10.2015 odbyły się Mistrzostwa Chorzowa szkół ponadgimnazjalnych w piłce ręcznej juniorów. Naszą szkołę reprezentowali:   Kłosek Błażej 2 Mi Nalewajka Maciej 2 Mi Krężel Jakub 2 Mi Wabnic Bartosz 2 Mi Paluch Dawid 2 Mi Góralski Jakub 2 Mi Pawlica Kamil 1 Ti Pajonk Adrian 1 Ti Dobrzyński Patryk 1 Ti Kamiński Michał 3 Ti Grzyb Oskar 2 EL Follert Martin 2 EL Strug Mateusz 2 EL Szarla Bartłomiej 3 lab   Zobacz więcej »

   

   
 •  

        8 października (w czwartek) odbył się casting do szkolnej grupy teatralno- profilaktycznej PaT. PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”. W programie znajdzie miejsce każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. Czwartkowe spotkanie miało na celu wyłonienie z grupy chętnych tych, którzy mają talent aktorski i chcą go wykorzystać promując zdrowy styl życia. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  13 października w godzinach popołudniowych odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście –emerytowani nauczyciele naszej szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców oraz obecni nauczyciele i oczywiście uczniowie.  W trakcie akademii Pan Dyrektor Krystian Biadacz wręczył nauczycielom oraz pracownikom administracyjnym  nagrody, przypominając liczne przedsięwzięcia, które były realizowane w naszej szkole w ostatnim roku. W trakcie akademii dokonano również oficjalnego przekazania władzy uczniowskiej nowej przewodniczącej szkoły Fabioli Wideł -uczennicy klasy 2 Ti. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W sobotę 03.10.2015 r., sześcioosobowa grupa uczniów klasy 4MI wyruszyła na kolejną wycieczkę rowerową na trasie Chorzów – Gliwice – Zabrze – Chorzów, w trakcie której poznała następujące miejsca: cmentarz parafialny w Makoszowach Wydział Nowych Technologii na Politechnice Śląskiej w Gliwicach (atrakcja wahadło Foucaulta) cmentarz hutniczy w Gliwicach (grób rzeźbiarza Kalidego) wiadukty kolejowe o konstrukcji ceglanej w Gliwicach muzeum starych samochodów i pojazdów wojskowych w Zabrzu. KLIKNIJ WIĘCEJ, ABY ZOBACZYĆ GALERIĘ! Zobacz więcej »

   

   
 • 01
  paź 2015

  Wyjazd klasowy 4E/I

   
   

  W dniach 28-30 września 2015 r. klasa 4E/I wraz z opiekunami - Panią Jolantą Miką oraz Panem Mirosławem Szromkiem wybrała się na wycieczkę do Węgierskiej Górki. Wyjazd miał na celu upowszechnianie form aktywnego wypoczynku wśród młodzieży oraz poznanie środowiska przyrodniczego, tradycji i zabytków kultury. Zobacz więcej »

   

   
 • 29
  wrz 2015

  3 La/b na wyjeździe

   
   

  W dniach 23-25 września 2015 r. klasa 3 la/b wraz z Panią Anną Haidą i Panią Anną Kępińską wybrała się na wycieczkę do Rycerki Dolnej, której celem było upowszechnianie wśród młodzieży zasad ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętności korzystania z zasobów przyrody, upowszechnianie form aktywnego wypoczynku oraz uzupełnienie obowiązkowego programu nauczania z przyrody. Zobacz więcej »

   

   
 • 28
  wrz 2015

  Zawody LA

   
   

  Dnia 22 września 2015 r. odbyły się zawody Szkolnej Ligi Lekkoatletyki. Naszą szkołę reprezentowali: -Natalia Mucha z 2La/b-Marta Płachta z 2La/b-Klaudia Hajduk z 2La/b-Żaneta Pająk z 3La/b-Aleksander Maczek z 2Ti-Adrian Pająk z 2Ti-Grzegorz Nowak z 2Ti-Paweł Piwowarski z 2Ti-Michał Kamiński z 3Ti-Karol Pilot z 3Ti Uczniom naszej szkoły udało się w tym roku zdobyć dwa trzecie miejsca (w skoku w dal Aleksander Maczek z 2Ti oraz pchnięciu kulą Michał Kamiński z 3Ti). Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Jak co roku, we wrześniu, włączyliśmy się w ogólnoświatową akcję „Sprzątanie Świata”. Młodzież z klasy I la/b pod opieką Pani Moniki Pasich oraz Anny Kępińskiej uprzątnęła fragment lasu w okolicy Niedźwiedzińca. O potrzebie tego typu działań świadczy ilość worków, pełnych śmieci, które zebrali nasi uczniowie. Efekt pracy młodzieży, w postaci uporządkowanego lasu, będzie cieszył wszystkich mieszkańców Batorego spędzających tam wolny czas. Uczniowie klasy I la/b, chociaż są w naszej szkole dopiero od września, wykazali się po raz kolejny zaangażowaniem, kulturą osobistą i zrozumieniem dla wspólnych działań.  Dodała: mgr Anna Kępińska Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Klasy pierwsze w dniach od 9 do 11 września jak co roku były na wycieczce integracyjnej w Węgierskiej Górce. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, na początku pierwszego dnia, wycieczka górska odbyła się zgodnie z planem. W dwóch grupach weszliśmy na Halę Boraczą, a następnie przez Prusów i Cisiec, dotarliśmy do naszego ośrodka w Węgierskiej Górce. W czwartek pod kierunkiem naszych pedagogów, Pana Roberta Gierka i Pani Agnieszki Niemiec integrowaliśmy się w obrębie naszych klas i między klasami. Zajęcia z Pedagogami pozwoliły nam lepiej poznać się i po raz pierwszy popracować nad wspólnymi zadaniami. Było sporo śmiechu, zabawy i nawet tańca. Z resztą najlepiej widać to na zdjęciach. W dniu powrotu zwiedziliśmy słynne bunkry obronne z 1939 roku – świetnie zachowane umocnienia graniczne zamienione obecnie na muzeum.   Dodała: mgr Anna Kępińska Zobacz więcej »

   

   
 • 16
  wrz 2015

  ENERGETAB 2015

   
   

  W dniu 16.09.2015 uczniowie klasy II EL (technik elektryk) udali się na targi elektroenergetyki ENERGETAB  w Bielsku – Białej,  gdzie  ponad siedmiuset wystawców z siedemnastu krajów Europy, Azji przedstawia ofertę najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn, urządzeń i aparatów, służących niezawodnemu wytwarzaniu i dostarczaniu energii elektrycznej. Zwiedzając pawilony wystawowe oraz rozmawiając z przedstawicielami firm uczniowie mają możliwość oceny swojego stanu wiedzy i tego jakie są obecnie oczekiwania pracodawców. Zobacz więcej »

   

   
 • 11
  wrz 2015

  Ponownie na ŚUM

   
   

  Dnia 9 września 2015 r. młodzież z klas II i III o profilu biotechnologicznym miała okazję zwiedzić Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pracownicy Centrum zaprezentowali uczniom m.in. działanie symulatorów pacjenta, wirtualnego stołu anatomicznego oraz oprogramowanie e-fizjologia. Młodzież mogła także zobaczyć wyposażenie ambulansu. Niewątpliwie największe wrażenie na uczestnikach ćwiczeń zrobił wirtualny stół anatomiczny, gdzie za pomocą dotyku, a nie skalpela, mogli zapoznać się z każdym szczegółem ludzkiej anatomii. Zobacz więcej »

   

   
 • 09
  wrz 2015

  Pierwszy wyjazd

   
   

  „W Tesli super się poczujesz, jak się szybko zintegrujesz”  -  z takim hasłem na ustach wyjechali dzisiaj na 3 dniową wycieczkę do ośrodka  Jaz w Węgierskiej Górce uczniowie pierwszych klas naszej szkoły. Celem wycieczki jest wzajemne poznanie się uczniów i wychowawców , zdiagnozowanie uczniów pod względem ich zainteresowań, pasji czy też oczekiwań  wobec  ZSTiO Nr 3. W realizacji tych założeń pomogą pedagodzy szkolni. Zobacz więcej »

   

   
 • 08
  wrz 2015

  Siatkówka

   
   

  Dnia 05.09.2015 r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Turniej w siatkówce dziewczyn. W turnieju brało udział pięć szkół, w tym dwa zespoły ze Zlina (Czechy), ze szkół sportowych o profilu siatkarskim, dlatego zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Naszą szkołę reprezentowały: Zobacz więcej »

   

   
 •  

  1 września to data szczególna dla wszystkich Polaków. Z jednej strony uczniowie w całej Polsce rozpoczynają nowy rok nauki. Z drugiej to rocznica niemieckiej agresji na nasz kraj. Jak co roku w naszym mieście odbywają się uroczystości upamiętniające to dramatyczne wydarzenie, które dało początek II wojnie światowej - największego z dotychczasowych konfliktów, w którym śmierć poniosło ponad 50 milionów ludzi. Jak co roku, w miejskich obchodach tych tragicznych wydarzeń, uczestniczyła delegacja naszej szkoły.  Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego: 1 września 2015 r. (wtorek): 8:00 – Msza św. w kościele pw. JChDP w Chorzowie Batorym 9:30 – akademia w auli Szkoły Zobacz więcej »

   

   
 • 26
  cze 2015

  WAKACJE 2015

   
   

  Dyrekcja ZSTiO Nr 3 życzy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły udanych i bezpiecznych wakacji. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Firma TAURON Dystrybucja S.A., realizując swoją strategię i dbając o przyszłe kadry, wspiera proces kształcenia zawodowego w obszarze energetyki. Proponuje uczniom nie tylko możliwość odbycia ciekawych praktyk zawodowych i zdobycia cennego doświadczenia, ale również liczne szkolenia, spotkania ze specjalistami TAURON, wyjazdy do obiektów energetycznych oraz konkursy. W dniu 19 czerwca bieżącego roku odbyła się uroczysta Gala, na której przedstawiono wyniki Konkursu Praktykant Roku, wręczono nagrody jego uczestnikom oraz podsumowano roczną współpracę Firmy ze szkołami. Składamy serdecznie podziękowania Pani Joannie Zając za wszystkie podejmowane działania skierowane do szkół  współpracujących z TAURON Dystrybucja S.A.   Zobacz więcej »

   

   
 • 22
  cze 2015

  Sukces w boksie!

   
   

  Joachim Janda – uczeń klasy IIIE/I w odbywającym się w dniach 6-10 maja 2015 roku w Kłajpedzie na Litwie Międzynarodowym Turnieju Bokserskim (w kategorii do 75 kg) zdobył 3 miejsce. Gratulujemy naszemu koledze i trenerowi Safarowi Alijewowi, którzy reprezentują klub sportowy Kleofas Katowice. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Już po raz kolejny młodzież z ZSTiO Nr 3 i Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi miała okazję uczestniczyć w wyjeździe do Termoli. Naszej włoskiej przygodzie towarzyszyła niesamowita, magiczna, wyjątkowa atmosfera.  Jednak te określenia nie oddają w pełni tych wszystkich emocji, jakich doznali uczestnicy. Nie sposób o tym pisać, trzeba to po prostu przeżyć. Po długiej podróży, w poniedziałkowe popołudnie dotarliśmy do Termoli, do parafii pw. św. Piotra. To miejsce stało się dla nas domem, w którym śpiewaliśmy, wygłupialiśmy się, po prostu spędzaliśmy razem czas. W ten sposób z grupy prawie obcych sobie ludzi, stworzyliśmy coś na kształt rodziny. Ten wspólnie spędzony czas pozwolił spojrzeć inaczej na drugiego człowieka, zrozumieć, jakie wartości są w życiu ważne. A to wszystko w ciągu niespełna kilku dni… Zobacz więcej »

   

   
 • 16
  cze 2015

  Industriada

   
   

  INDUSTRIADA to jeden z największych w Europie festiwali promujących dziedzictwo przemysłowe. Mieliśmy możliwość jako Szkoła uczestniczyć w cyklu imprez INDUSTRIADA 2015, które odbywały się w Chorzowie, w ramach promowania  Szlaku Zabytków Techniki. W tym roku, 13 czerwca, zorganizowaliśmy nasze stanowisko w hali dawnej elektrowni Huty Królewskiej, w powstającym Muzeum Hutnictwa. Na stanowisku mgr J. Hok, mgr inż. T Szromek i P. Wójcicki – uczeń klasy III E/I prezentowali, między innymi, kilkudziesięcioletnie przyrządy pomiarowe, łączniki niskiego i średniego napięcia, modele do wytwarzania i gaszenia łuku elektrycznego, badania wytrzymałości dielektrycznej materiałów oraz do bezprzewodowego przesyłania energii elektrycznej. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 10 czerwca 2015 roku uroczyście obchodziliśmy Święto Patrona naszej Szkoły – Nikoli Tesli. Swoją obecnością zaszczycili nas: Konsul Generalna Niemiec - Elisabeth Wolbers, Konsul Honorowy Niemiec - Zbigniew Jezierski, reprezentująca Konsula Honorowego Serbii - Dominika  Dossmann, Prezydent Miasta Chorzów – Andrzej Kotala, przedstawiciele firm partnerskich: Tauron Dystrybucja S.A.  –  Krzysztof Münzer oraz Energoprojekt Katowice – Michał Warzyc, a także Przewodnicząca Rady Rodziców – Aneta Wichary. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W ramach akcji "Posadź swoje drzewko",  organizowanej i  koordynowanej przez Fundację Ekologiczną „Silesia” w Katowicach, uczniowie naszej szkoły posadzili wokół szkoły wiele różnych roślin, między innymi: forsycje, derenie, hortensje, rododendrony, lilaki, kaliny, jaśminowce, bukszpany. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniu 2 czerwca grupa biotechnologiczna klasy II La/b pod opieką Anny Kępińskiej, była na zajęciach laboratoryjnych w Śląskim Międzyuczelnianym  Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. W pierwszym laboratorium poznaliśmy sposoby pracy z hodowlami komórek in vitro. Samodzielnie mogliśmy przygotować preparaty do obserwacji oraz oceny ilościowej hodowli. W drugim laboratorium poznaliśmy techniki mikroskopii fluorescencyjnej. Samodzielnie wykonane i obserwowane preparaty, dały nam wyobrażenie o prowadzonych w ŚMCEBI badaniach nad lekami na nowotwory. Zobacz więcej »

   

   
 • 02
  cze 2015

  Konkurs fizyczny

   
   

  Dnia 2 czerwca 2015 odbyły się eliminacje do finału konkursu fizycznego. Awans do finału uzyskały reprezentacje klas: 1Ti, 1Mi i 3Ti. Dodał: mgr inż. Andrzej Mucha Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W dniach 24 i 26 maja 2015 r. uczniowie klasy 1 El wraz z wychowawcą mgr. inż. Tomaszem Szromkiem wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do firmy Energo-Inwest w Rudzie Śląskiej. Celem wyjazdu było poznanie oferty firmy i zapoznanie z cyklem produkcyjnym rozdzielnic elektrycznych na prądy obciążenia do 4000 A. Uczniowie odnieśli swoją dotychczasową wiedzę z zakresu instalacji elektrycznych do praktycznych zastosowań realizowanych w przemyśle. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Dnia 25.05.2015 roku odbyły się Mistrzostwa Chorzowa w sztafetach szwedzkich i 4x100m. Dziewczęta i chłopcy wystąpili w obu sztafetach. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i wzajemnej motywacji, chłopcy zajęli pierwsze miejsce w Chorzowie, natomiast dziewczętom udało się zdobyć drugie miejsce w sztafecie 4x100m, a w sztafecie szwedzkiej - III miejsce. Gratulujemy zwycięstwa, trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w zawodach rejonowych. Drużynę przygotowała i dopingowała mgr Bogumiła Walkowiak. Zobacz więcej »

   

   
 •  

        W styczniu bieżącego roku rozpoczęliśmy rozmowy z przedstawicielami Firmy Energoprojekt – Katowice SA, mające na celu podjęcie współpracy w zakresie wspierania kształcenia zawodowego uczniów naszego Technikum Mechaniczno – Elektrycznego im. Nikoli Tesli. Projektowana współpraca, w ramach której uczniowie klas trzecich będą mieć możliwość realizowania praktyk zawodowych, pozwoli im zdobyć umiejętności praktyczne oraz doświadczenie w nowoczesnej Firmie, pod okiem doskonałych specjalistów. W ramach planowanej współpracy wsparciem mają być objęci także uczniowie zdolni, którym Firma ufunduje stypendia. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Pod auspicjami Poseł na Sejm RP -  Pani Marii Nowak - ogłoszono konkurs literacki poświęcony pamięci księdza Jana Machy – chorzowskiego kapłana, który został stracony w katowickim więzieniu w grudniu 1942 roku. Powodem aresztowania i zamordowania tego 27-letniego kapłana była jego działalność konspiracyjna, mająca na celu pomoc rodzinom prześladowanych przez niemieckiego okupanta. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  Od 2007 roku uczniowie naszej Szkoły uczestniczą w działaniach organizowanych przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej „Hospicjum” w Chorzowie. Po raz kolejny jesienią 2014 roku posadziliśmy w szkolnym ogrodzie żonkile, włączając się w ogólnopolską Kampanię Pola Nadziei. Jak co roku odpowiedzieliśmy także na zaproszenie do udziału w konkursie literackim pt. „Nadzieja jako wyzwanie”. Uczennice klasy II Lab Monika Mączyńska i Marzena Miklus napisały prace, w których przedstawiły rolę nadziei w życiu każdego  człowieka. Jury konkursowe nagrodziło pracę M. Miklus, zaś uroczyste wręczenie dyplomów wszystkim nagrodzonym miało miejsce 1 maja bieżącego roku, jak  zawsze, w czasie rodzinnego pikniku w Skansenie. Marzenie gratulujemy i życzymy, by także dla niej nadzieja była jedną z najważniejszych wartości w życiu. Zobacz więcej »

   

   
 • 31
  maj 2015

  2 Lab w Krakowie

   
   

  W dniu 20 maja grupa biotechnologiczna klasy II La/b wraz z opiekunkami Anną Haidą oraz Anną Kępińską, była na wycieczce naukowej w Krakowie. W ramach wycieczki  zwiedzaliśmy Muzeum Przyrodnicze PAN. Zobaczyliśmy w nim liczne okazy natury takie jak nosorożec włochaty ze Staruni, skamieniałości, skały i minerały znane nam dotychczas z podręczników. W muzeum znajdują się również żywe zwierzęta, których cechy charakterystyczne przedstawiła nam pani przewodnik. Druga część wycieczki poświęcona była zwiedzaniu Ogrodu Botanicznego UJ. Była to powtórka z botaniki, którą nasza klasa przerabiała w tym roku. Wycieczka zakończyła się spacerem po krakowskim rynku, na którym akurat odbywały się Targi Rzemiosła. Zobacz więcej »

   

   
 •  

  W styczniu bieżącego otrzymaliśmy od Firmy Elektror airystems Sp. z o.o. w Chorzowie, z którą od trzech lat współpracujemy na podstawie podpisanej umowy, drukarkę H-BOT 3D. W maju otrzymaliśmy dodatkowy komplet materiałów eksploatacyjnych do tej drukarki za kwotę ponad 3000.00 zł. Materiały będą wykorzystywane na zajęciach lekcyjnych oraz zajęciach dodatkowych, mających na celu jak najlepsze przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia na uczelniach wyższych oraz pracy zawodowej. Zarządowi firmy Elektror airystems Sp. z o.o. w Chorzowie składamy bardzo serdeczne podziękowanie za wspaniałomyślność i wsparcie Szkoły. Zobacz więcej »

   

   
 • 25
  maj 2015

  Kangur 2015 - wyniki

   
   

  XXI Międzynarodowy Konkurs KANGUR MATEMATYCZNY 2015 zakończony! Oto najlepsze wyniki uczniów naszej szkoły: Grzywocz Rafał (kategoria JUNIOR) 1 miejsce w powiecie 131,25 pkt.Otrzymuje dyplom w kategorii „BARDZO DOBRY” oraz bon upominkowy 50 zł Krzykała Sławomir (kategoria JUNIOR) 11 miejsce w powiecie 93,25 pkt. Tuliszkiewicz Adam (kategoria STUDENT) 11 miejsce w powiecie 67,25 pkt. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy wyników! Zobacz więcej »

   

   
 • 21
  maj 2015

  Termoli 2015